På onsdag 12 januari finns möjlighet att prova på klassisk yoga enligt Satyananda Yoga traditionen. Du introduceras i yoga och i lektionernas upplägg. Vi utövar mjuka, lugna asanas/fysiska positioner, pranayama/andningsövning och en liggande djupavslappning – Yoga nidra enligt Satyananda Yoga traditionen. Passar både dig som är nybörjare och även för dig med erfarenhet av yoga.

Satyananda Yoga traditionen med grunden i de fem klassiska yogasystemen hjälper dig stärka din hälsa och få ökad insikt om dig själv. Yoga vidgar vårt medvetande på ett naturligt och harmoniskt sätt, stärker kroppen, lugnar sinnet och det är lättare att upptäcka vad du behöver för att må bra och även att acceptera dig själv som du är. När vi accepterar oss själva skapas ett ökat lugn.

Undervisningen följer de yoga- och meditationstekniker som förmedlats av Bihar School of Yoga i Indien.

Nivå: Passar både dig som är nybörjare och även för dig med erfarenhet av yoga.

Datum: Onsdag 12/1, kl. 18:00 – 19:30.

Delta i anpassad liten grupp i yogasalen eller live online via Zoom.

Nya anpassningar utifrån coronaviruset
Vi är noga med att följa Folkhälsomyndighetens riktlinjer och rekommendationer. För att delta i yogasalen har vi återigen färre deltagare med större mellanrum mellan mattorna. Vi fortsätter hålla fast vid de förebyggande åtgärderna med att vara extra noggrann med rengöring och desinficering. Vi rengör mattorna efter varje klass, byter filtarna, använder handsprit och vi stannar hemma/deltar online visa zoom om du känner symtom. Önskar du ta med egen yogamatta och filt går det bra. Förutom att du kan välja att delta live online via zoom får du även vid kurserna varje klass som en videoinspelning som du kan nyttja hur många gånger du vill.
Läs gärna mer här: Trygghetspolicy covid – 19

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

ANMÄLAN
Eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring
073 – 1587101. Obs mejl från Skellefteå Yogaskola kan hamna i skräpposten.

Att tänka på: ha gärna löst sittande kläder och ät inte en större måltid senare än 3 – 4 timmar före lektionen. Använd helst inte mycket dofter. Stäng även av mobilen innan lektionen.

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Hör gärna av dig om du har några funderingar!

“Any effort in the direction of yoga never goes in vain; even a little yogic practice will bear fruit… Even a little practice for a short period will give more strength, more peace, more joy and more knowledge.”
                                                                                                                                                                        – Swami Satyananda Saraswati

Varmt välkommen!
//Åsa Larsson
Diplomerad yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige
Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR