Det finns fortfarande möjlighet att delta live online via Zoom till Yoga grund 1 – Onsdagar kl.18.00 – 19.45, start 8/9, 6 tillfällen. 

Platserna i salen är dock fullbokade, men det går bra att delta live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka.

Datum och tider
onsdagar 8/9 – 13/10, 6 tillfällen.
Kl. 18.00 – 19.45. 1,45 timme.

På Yoga Grund 1 lär du dig grunderna i klassisk yoga enligt Satyananda Yoga traditionen. Kursen är uppbyggd som en process, inleds med lätta  övningar för att sedan stegvis fördjupa övningarna. Du får lära dig solhälsningen (en serie övningar som utförs i ett flöde), och du får alternativa övningar om den inte är lämplig eller passar för dig. Varje lektion påverkar kropp och sinne i sig, men skapar även en förberedelse för övningar på nästa lektion. Mjuka, dynamiska kroppsövningar, förberedande andningsövningar, djupavslappning Yoga Nidra, och en stunds stillhet/meditation. Lektionerna är väl genomtänkta i förväg men jag som lärare lyssnar också till gruppen och dess behov.

Nivå: Passar alla – inga förkunskaper krävs. Du kan vara nybörjare eller ha mer erfaren av yoga. Det är en kurs du med fördel kan delta i flera gånger.  Det finns även stol eller pall om du har svårt att sitta på golvet.

I varje lektion ingår:
– Mjuka dynamiska kroppsövningar/asanas
– Förberedande andningstekniker/pranayama,
– Djupavslappning enligt Satyananda Yoga systemets Yoga nidra
– En stunds sittande stillhet/meditation

ANMÄLAN
Eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 158 71 01
Läs mer här: Yoga grund 1

Hör gärna av dig om du har några frågor!

“Any effort in the direction of yoga never goes in vain; even a little yogic practice will bear fruit… Even a little practice for a short period will give more strength, more peace, more joy and more knowledge.”

                                                                                                                                              – Swami Satyananda Saraswati

Varmt välkommen!
Åsa Larsson
Diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda yoga Sverige


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR