Klassisk yoga i sommar, tisdagar och onsdagar (se datum nedan) 15e juni – 18 augusti, kl. 18.00 – 19.30.

Först var tanken att yoga utomhus vid varmt och fint väder. Men utifrån att det svåra med ostördhet m.m. och för att underlätta för din kropp och sinne att vara närvarande, togs beslutet att yogan sker inomhus i yogasalen (med vind och luft via öppna fönster). Du kan välja om du vill delta i liten grupp I yogasalen (max 4 deltagare i yogasalen) eller live online via Zoom. Du får även lektionen som en videoinspelning, att nyttja fyra dagar efter lektionstillfället. Har du inte möjlighet att delta vid lektionstillfället går det bra att endast använda videoinspelningen.

Lokal: Skellefteå Yogaskola Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB. I yogasalen finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna. 

Nivå: Lektionerna är på grundläggande nivå med mjuka, stärkande övningar, och även dynamiska rörelser där andning och rörelse följs åt. Passar därför både nybörjaren och för dig med mer erfarenhet. Klassen anpassar också efter deltagarna.

I varje lektion ingår:
Asanas/kroppspositioner – skapar balans i kroppen och sinnet genom fysiska kroppsövningar/positioner.
Pranayama,/andningsövningar – balanserar kroppens energiflöde.
– Avslappning/Yoga nidra, koncentration och meditation– gör tankarna och sinnet lugnt och fokuserat.

Skellefteå Yogaskola lär ut klassisk yoga enligt Satyananda Yoga traditionen. Satyananda Yoga använder yogaövningarna på ett systematiskt och traditionellt sätt. Swami Satyanandas mission var att utveckla ett integrerat yogasystem med utgångspunkt i praktisk filosofi och en holistisk livsstil. Ett system som ser till hela människan, och har därför utgångspunkten i de fem klassiska yogasystemen (hatha yoga, raja yoga, bhakti yoga, jnana yoga, karma yoga), och är anpassat till de behov vi har idag som individer och i samhället. Grunden i Satyananda Yoga är awareness – medveten närvaro, i allt vi göra, och som uppmuntrar yogautövaren att utveckla en medvetenhet om alla aspekter av sin personlighet.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Datum & tid:
Juni: tisdagar 15/6, 22/6, 29/6 kl. 18.00 – 19.30
         Onsdagar 16/6, 23/6 (ej 30/6) kl. 18.00 – 19.30

Juli: tisdagar 6/7, 13/7, 20/7 kl. 18.00 – 19.30
        Onsdagar 7/7, 14/7, 21/7 kl. 18.00 – 19.30

Augusti: tisdagar 3/8, 10/8, 17/8 kl. 18.00 – 19.30
         Onsdag (ej 4/8), 11/8, 18/8 kl. 18.00 – 19.30

OBS – vid eventuell sjukdom kan ovan datum behöva ändras. 

Anmälan: Du behöver anmäla dig till varje yogatillfälle, senast 1 timme innan klassen (men gärna tidigare om möjligt). Du kan förstås anmäla dig till flera lektionstillfällen i förväg om du önskar. Anmäl dig antingen via anmälningsformuläret på hemsidan: anmälningsformulär, eller e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms: 073 – 158 71 01. Ange gärna om du vill delta i yogasalen eller live online via Zoom.

Pris: Du kan välja att betala per tillfälle 155 kr per tillfälle (arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt Läs gärna mer här). Du kan även köpa ett Klippkort (10 % rabatt per lektion) för 6 tillfällen á pris: 840 kr, 8 tillfällen á pris: 1120 kr, eller 10 tillfällen á 1400 kr. Med klippkortet kan du fritt välja bland alla yogaklasser och kurser och kortet är giltigt 18 månader. För mer information om klippkortet läs gärna mer här.

Vid varje yogatillfälle får du även lektionen som en videoinspelning, att nyttja tre dagar efter lektionen. Efter anmälan och betalning och skickas ett lösenord och länk till videoinspelningen. Inspelningen kan nyttjas hur många gånger du vill under fyra dagar efter lektionstillfället.

Att tänka på: Ha gärna löst sittande kläder och ät inte en större måltid senare än 3 – 4 timmar före lektionen. Använd helst inte mycket dofter om du deltar i yogasalen. Stäng även av mobilen innan lektionen.

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg till Skellefteå Yogaskola i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Hör gärna av dig om du har några frågor.

Här läggs videoinspelningarna upp:

TISDAGAR- videoinspelning:
Videoinspelning – tisdag 15e juni (tillgänglig till lördag 19/6 kl:22):

ONSDAGAR- videoinspelning:
Videoinspelning – onsdag 16e juni (tillgänglig till söndag 20/6 kl.22)::

Varmt välkommen <3!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR