Skellefteå Yogaskola hälsar dig varmt välkommen till din egna stund – Yoga på Lördag 10 april kl. 10.30 – 12.15. 

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (max 4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom. Vi är extra noga med rengöring och desinficering och vi följer hälsomyndighetens riktlinjer Läs gärna mer här.

I lektionen ingår:
– Mjuka dynamiska fysiska övningar/asanas
– Förberedande andningstekniker/pranayama,
– Djupavslappning enligt Satyandanda Yoga systemets Yoga nidra
– En stunds sittande stillhet/meditation

Lördagslektionerna är på grundläggande nivå med mjuka, stärkande övningar, och även dynamiska rörelser där andning och rörelse följs åt. Passar därför både nybörjaren och för dig med mer erfarenhet. Klassen anpassar också efter deltagarna.

De fysiska positionerna hjälper dig att frigöra spänningar, tröghet och stress i kroppen. Kroppens vitala energi sätts igång och motverkar obalanser, och ökar smidighet och styrka. Andningsövningarna ger ytterligare påverkan på den inre balansen, vital energi, klarhet och fokus. Yoga nidra – djup avslappning och meditation frigör spänningar på alla nivåer inom dig, ger vila och återhämtning, och ger även ökar närvaro och medvetenhet.

Nivå: Passar både dig som är nybörjare och för dig med erfarenhet av yoga,.

Anmälan och mer information om klassen här: Yoga lördag grundnivå 

Här gärna av dig om du har några funderingar!

“There is no noise in the world. There is no peace in Himalaya. Both are within you.”
                                                                                              – Swami Satyananda

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR