Skellefteå Yogaskola hälsar dig varmt välkommen till ny kursstart Yoga fortsättning medel 23/3 – 11/5. En kurs med fokus på yogaövningarnas mer djupgående påverkan på kropp, sinne och energi/prana. Kursen byggs upp som en process där vi allt eftersom går vidare i övningarna – asanas, pranayama, Yoga Nidra, och meditation (vedisk meditationsteknik Hridayakash Dharana – hjärtats rymd).

I varje lektionen ingår:
– Kroppsövningar/asanas
– Andningstekniker/pranayama
– Djupavslappning Yoga nidra
– Stillhet/meditation.

Nivå: För dig som gått minst en Yoga fortsättning – lätt, eller har motsvarande erfarenhet.

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka.

Datum och tid
Tisdagar 23/3 – 11/5, (uppehåll v. 14), 7 tillfällen.
kl. 17.45 – 19.45.

Anmälan och informationYoga fortsättning medel via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.

Satyananda Yogas grundare är Swami Satyananda, och har sin grund i metoder och flera tusenåriga vediska, tantriska system och yogisk kunskap. Dessa är anpassade till dagens sätt att leva och behov. Swami Satyananda följde sin lärare Swami Sivananda som sammanförde många olika klassiska yogiska system till ett mer helhetssystem. Detta för att skapa balans i hela människan, fysiskt, mentalt och emotionellt. Dessa inkluderar främst hatha yoga (stärka, balansera det fysiska), raja yoga (stärka, balansera sinnet), bhakti yoga (stärka, balansera emotioner), jnana yoga (väg till intuitiv kunskap), karma yoga (yoga med rätt handling) samt koncentration och meditationstekniker.

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola
www.skellefteayogaskola.se


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR