Du får på Yoga grund medel lära du dig grunderna i klassisk yoga enligt Satyananda Yoga traditionen. Mjuka, dynamiska kroppsövningar, förberedande andningsövningar, djupavslappning Yoga Nidra, och en stunds stillhet/meditation. Lektionerna är väl genomtänkta i förväg men jag som lärare lyssnar också till gruppen och dess behov.

Nivå: Passar alla – inga förkunskaper krävs. Du kan vara nybörjare såväl ha mer erfaren av yoga. Det är en kurs du med fördel kan delta i flera gånger.  Om du är osäker på vilken nivå som passar dig hör gärna av dig till Åsa.

I varje lektion ingår:
– Mjuka, dynamiska kroppsövningar/asanas
– Förberedande andningstekniker/pranayama,
– Djupavslappning enligt Satyananda Yoga systemets Yoga nidra
– En stunds sittande stillhet/meditation

Datum och tid:
Onsdagar 24/3 – 12/5, 8 tillfällen.
Kl. 18.30 – 20.15. 1,45 timme.

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (max 4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka.

Anmälan och mer information se hemsidan: Yoga grund medel  eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola
Hemsida: www.skellefteayogaskola.se


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR