Skellefteå Yogaskola hälsar dig varmt välkommen till ny kursstart – måndag 22 mars – Yoga fortsättning lätt. Passar dig som har gått Yoga grund lätt eller medel, eller har motsvarande erfarenhet. Här bygger vi vidare på grundläggande tekniker. Kursen är uppbyggd som en process där vi allteftersom går vidare. Det ingår dynamiska kroppsrörelser och du får även bekanta dig med några av de klassiska positionerna, där vi är kvar lite längre i varje position. Vi utför Yoga nidra med fördjupade steg, och även fördjupar tantrisk meditations- och koncentrationsteknik.

I varje lektion ingår:
– Kroppsövningar/asanas
– Andningstekniker/pranayama,
– Djupavslappning enligt Satyananda Yoga systemets Yoga nidra
Meditation/stillhet

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (max 4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka.

Datum och tid
Måndagar 22/3 – 10/5 – 7 tillfällen (obs. uppehåll v. 14)
kl. 17.45 – 19.45.

Satyananda Yogas grundare är Swami Satyananda, och har sin grund i metoder och flera tusenåriga vediska, tantriska system och yogisk kunskap. Dessa är anpassade till dagens sätt att leva och behov. Swami Satyananda följde sin lärare Swami Sivananda som sammanförde många olika klassiska yogiska system till ett mer helhetssystem. Detta för att skapa balans i hela människan, fysiskt, mentalt och emotionellt. Dessa inkluderar främst hatha yoga (stärka, balansera det fysiska), raja yoga (stärka, balansera sinnet), bhakti yoga (stärka, balansera emotioner), jnana yoga (väg till intuitiv kunskap), karma yoga (yoga med rätt handling) samt koncentration och meditationstekniker.

Anmälan och mer information se hemsidan: via e – post: Yoga fortsättning lätt,eller via asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola
www.skellefteayogaskola.se


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR