Skellefteå Yogaskola hälsar dig varmt välkommen till Gratis intro & provlektion 17e mars och Nya kursstarter i klassisk yoga enligt  Satyananda Yoga traditionen 22 – 24 mars!

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (max 4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka.

I varje lektion ingår:
– Kroppsövningar/asanas
– Andningstekniker/pranayama,
– Djupavslappning enligt Satyananda Yoga systemets Yoga nidra
– Stillhet/meditation

Satyananda Yoga kallas även holistisk yoga eller helhetsyoga utifrån att den inkluderar alla de fem klassiska yogaformerna, koncentration och meditation. Den klassiska yogan skapar energi och klarhet i kroppen och sinnet, och har samtidigt en avstressande och djupt frigörande verkan. Vid varje yogalektion sker en förening mellan olika tekniker. Kroppsövningar/asanas skapar en brygga mellan det fysiska planet och sinnet som hamnar i ett balanserat tillstånd. Andningsövningar/pranayama stabiliserar och sätter igång vital energi (prana/chi), medan Satyananda Yoga nidra (djupavslappning) och meditation gör sinnet lugn och fokuserat.

På grundkurserna ligger betoning på grundläggande tekniker, mjuka dynamiska kroppsövningar där andning och rörelse följs åt, och förberedande andningstekniker, Yoga nidra, meditation och koncentrationstekniker med grundläggande steg. På fortsättningskurserna fördjupar vi teknikerna från grundkurserna. Om du är osäker på vilken nivå du passar hör gärna av dig till Åsa.

Mer information och anmälan finns på länkarna nedan eller gå in via hemsidan www.skellefteayogaskola.se

Gratis intro & provlektion >>
Onsdag 17/3, kl. 18.30 – 20.00
Onsdag 19/5, kl. 18.30 – 20.00

Yoga grundnivå medel >> kursstart onsdag 24 mars kl. 18.30 – 20.15.
Yoga fortsättning lätt >> kursstart måndag 22 mars kl. 17.45 – 19.45. 
Yoga fortsättning medel >> Kursstart tisdag 23 mars kl. 17.45 – 19.45.

Det går även bra att komma med vid redan pågående kurser/klasser.
Yoga grundnivå lätt >> kursstart onsdag 24 februari kl.16.30 – 18.00.

Enskilda klasser
Yoga lördag – föranmälan >>
Lördag 13/3, kl. 10.30 – 12.15.

“There is no noise in the world. There is no peace in Himalaya. Both are within you.”
Swami Satyananda

Varmt välkomna!
/Åsa Larsson

Hemsidan www.skellefteayogaskola.se
E – post: asa@skellefteayogaskola.se
Mobil: 073 – 158 71 01


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR