Skellefteå Yogaskola hälsar dig varmt välkommen till ny kursstart i klassisk yoga enligt Satyananda traditionen.

Yoga fortsättning lätt – Måndagar 25/1 – 15/3, 8 tillfällen. 

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom (om inget annat anges). Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka. Efter anmälan och betalning får du ett lösenord (samma för hela kursen). Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs.
Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

På Yoga fortsättning lätt går vi vidare med övningar från Yoga grund lätt och medel, och vi utför solhälsningen (du får alternativa övningar om den inte passar för dig att utföra). Kursen byggs upp som en process där vi allt eftersom fördjupar övningarna. Mjuka, stärkande och dynamiska rörelser/asanas där andning och rörelse följs åt, harmonisera körtel/hormonsystem, och du får även bekanta dig med några av de klassiska yogapositionerna. Du får utöva nya andningsövningar och fördjupar Yoga Nidra, och det är något längre meditationer.

För mer information om Satyananda Yoga läs gärna här.

Nivå: För dig som gått minst en av Yoga grund lätt eller medel, eller har motsvarande erfarenhet. Denna kurs hette tidigare Yoga Bas. Om du är osäker på vilken nivå du ska välja kontakta Åsa; asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.

Datum och tid: måndagar 25/1 – 15/3 – 8 tillfällen, kl. 17.45 – 19.45.

Pris: 1160 kr. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt (1044 kr). Visa upp giltigt intyg vid kursstarten. Om du vill gå flera kurser samtidigt får du 20 % rabatt på den andra eller tredje kursen, läs gärna mer här.

Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo på denna kurs.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Covid – 19: Läs gärna mer här.

Anmälan och mer information se hemsidan: www.skellefteayogaskola.se, via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.

Tips: Mejl från Skellefteå Yogaskola kan hamnar i skräpposten, lägg därför gärna till oss i den kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

På plats i yogasalen: Det finns just nu fyra platser i yogasalen + Åsa/yogalärare. Meddela gärna Åsa om du önskar delta på plats.
Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Live hemifrån via Zoom: Du kommer att få en Zoomlänk hemskickad till dig via mejl efter anmälan och betalning läs gärna mer här

Hör gärna av dig om du har någon fundering!

Varmt välkommen!
/Åsa Larsson yogalärare Skellefteå Yogaskola

www.skellefteayogaskola.se
asa@skellefteayogaskola.se
073 – 1587101.


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR