“Any effort in the direction of yoga never goes in vain; even a little yogic practice will bear fruit… Even a little practice for a short period will give more strength, more peace, more joy and more knowledge.”

                                                                                                    – Swami Satyananda Saraswati

Skellefteå Yogaskola hälsar dig varmt välkommen till Nya yogakurser och klasser med start 18 – 20 januari!

Du har nu möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (just nu 4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom (om inget annat anges). Vi är extra noga med rengöring och desinficering och vi följer hälsomyndighetens riktlinjer Läs gärna mer här.

Om du anmält dig tidigare, exempelvis i samband med kursavslutet innan jul eller senare, och inte fått något informationsbrev/bekräftelse på din anmälan. hör då av dig till mig: asa@skellefteayoga.se, eller 073- 158 71 01

Skellefteå Yogaskola lär ut genuin klassisk yoga enligt Satyananda yoga traditionen. Satyananda Yoga kallas även holistisk yoga eller helhetsyoga utifrån att den inkluderar alla de fem klassiska yogaformerna, koncentration och stillhet/meditation. Utifrån att vi håller oss till en yogatradition, blir det en enhetlig undervisning och de olika delarna inom yogan förstärker varandra. Satyananda Yoga passar alla, både nybörjare och mer vana yogautövare.

Du får utöva asanas – fysiska positioner som hjälper dig att frigöra spänningar, tröghet och stress i kroppen. Kroppens vitala energi sätts igång och motverkar obalanser, och ökar smidighet och styrka. Andningsövningar som ger ytterligare påverkan på den inre balansen, vital energi, klarhet och fokus. Klassen avslutas med Yoga nidra – djup avslappning och en stunds sittande stillhet/meditation. Dessa frigör spänningar på alla nivåer inom dig, ger vila och återhämtning, och ger även ökar närvaro och medvetenhet.

För att skapa balans på alla plan, fysiskt, mentalt och emotionellt innehåller varje yogaklass asanas– kroppspositioner, pranayama andningstekniker, liggande djupavslappningsteknik – yoga nidra och en stunds stillhet/meditation.

Ordet Yoga betyder “enhet/förening” och även ”harmoni”. Genom att utveckla ett regelbundet yogautövande kan du få hjälpa med att: harmonisera ditt liv, väcka latenta förmågor, uppleva en enhet med allting runt omkring dig.

Kursprogram  (klicka på länkarna nedan och läs mer om respektive kurs)

Gratis intro & provlektioner
Gratis intro & provlektion >>
13/1 onsdag kl. 18.30 – 20.00.
17/3 onsdag kl. 18.30 – 20.00.
19/5 onsdag kl. 18.30 – 20.00.

Kurser
Yoga grundnivå lätt >>  
kursstart 20/1, onsdagar kl.16.30 – 18.00, 5 tillfällen.
Yoga grundnivå medel >>
kursstart 20/1, onsdagar kl.18.30 – 20.15, 8 tillfällen.
Yoga fortsättning lätt >>
kursstart 25/1, måndagar kl.17.45 – 19.45, 8 tillfällen.
Yoga fortsättning medel >>
kursstart 19/1, tisdagar kl.17.45 – 19.45, 8 tillfällen.

Enskilda klasser
Yoga lördag – föranmälan >>

16/1, lördag kl.10.30 – 12.15.
23/1, lördag kl.10.30 – 12.15.
30/1, lördag kl.10.30 – 12.15.
Yoga & klangavslappning >> just nu uppehåll pga. pandemin.
Kirtan – mantrameditation >>
7/5 fredag kl. 19.00 – 20.15. Obs ej online.

Workshops
Bhakti Yoga workshop med Swami Maitreyi >>
Fredag till söndag 5 – 7/3. Delta vid alla dagar eller välj någon.
– Fredag 5/3, kl. 18-20 – Föreläsning om Bhakti Yoga
– Lördag 6/3, kl. 10-15 – De nio stegen i Bhakti Yoga
– Lördag 6/3, kl. 16-17 – Havan & kirtan
– Söndag 7/3, kl. 10-15 – Yamas & niyamas i relation till Bhakti Yoga. Klassen avslutas med 30 minuter shavasana/avslappning till klangtoner med Ulrika Forsberg (Ulrikas Klang & Yoga).

Anmälan och mer information: Läs gärna mer här om vårens kurser/klasser och anmälan

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR