Skellefteå Yogaskola hälsar dig varmt välkommen till årets första Yoga lördag (grundnivå) –  16 januari, kl. 10.30 – 12.15!  En stunds yoga, avslappning och stillhet. 

Du har nu möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (just nu 4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom (om inget annat anges).

Skellefteå Yogaskola lär ut genuin klassisk yoga enligt Satyananda yoga traditionen. Varje yogaklass innefattar asanas– kroppspositioner, pranayama andningstekniker, liggande djupavslappningsteknik – yoga nidra och en kortare stunds stillhet/meditation. Satyananda Yoga kallas även holistisk yoga eller helhetsyoga utifrån att den inkluderar alla de fem klassiska yogaformerna, koncentration och meditation. Utifrån att vi håller oss till en yogatradition, blandar inte olika yogastilar, blir det en enhetlig undervisning och de olika delarna inom yogan förstärker varandra/ger en helhet.

Lördagslektionerna är på grundläggande nivå med mjuka, stärkande övningar, och även dynamiska rörelser där andning och rörelse följs åt. Passar därför både nybörjaren och för dig med mer erfarenhet. Klassen anpassar också efter deltagarna.

De fysiska positionerna hjälper dig att frigöra spänningar, tröghet och stress i kroppen. Kroppens vitala energi sätts igång och motverkar obalanser, och ökar smidighet och styrka. Andningsövningarna ger ytterligare påverkan på den inre balansen, vital energi, klarhet och fokus. Yoga nidra – djup avslappning och meditation frigör spänningar på alla nivåer inom dig, ger vila och återhämtning, och ger även ökar närvaro och medvetenhet.

Nivå: Passar både dig som är nybörjare och för dig med erfarenhet av yoga, eller för dig som vill eller behöver ta det lite lugnare.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Datum & tid:
Lördag 16/1, kl. 10.30 – 12.15.
Lördag 23/1, kl. 10.30 – 12.15.
Lördag 30/1, kl. 10.30 – 12.15.
Datum under feb – dec kommer att läggas ut på hemsidan löpande.

Pris: 155 kr per tillfälle. Du kan även köpa ett Klippkort för 6 tillfällen, pris: 840 kr, eller 8 tillfällen, pris: 1120 kr. För mer information om klippkortet läs gärna mer här. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt Läs gärna mer här. Visa upp giltigt intyg vid kursstarten. Du kan betala i samband klassen eller via swishnr: 123 252 58 14, eller bankgironr: 5212 – 6380. Går även bra att få faktura.

Det går också bra att ta igen missade tillfällen.

Föranmälan: Via anmälningsformuläret nedan eller e – post: asa@skelleftayogaskola.se, eller sms: 073 – 1587101. Det går att anmäla dig/boka senast 30 minuter innan klassen börjar.

På plats i yogasalen: Det finns fyra platser i yogasalen + Åsa/yogalärare.
LokalStorgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Live hemifrån via Zoom: Du kommer att få en Zoomlänk hemskickad till dig via mejl efter anmälan och betalning läs gärna mer här

Covid – 19: Du har nu möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (just nu 4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom (om inget annat anges). Vi är extra noga med rengöring och desinficering och följer de rådande riktlinjerna Läs gärna mer här

Kommentarer om live online lektioner: ”bättre än jag trodde”, ”kändes väldigt bra”, ”kändes som att jag var på plats trots att jag var hemma”, och ”Ljudet fungerade väldigt bra”.

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Hör gärna av dig om du har några frågor.

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR