Varmt välkommen till Yoga grund lätt  – Onsdagar kurs 20/1 – 17/2, 5 tillfällen kl. 16.30 – 18.00.

Du har nu möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (just nu 4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom (om inget annat anges).

På Yoga grund lätt får du lära dig grundläggande tekniker inom klassisk yoga enligt Satyananda Yoga traditionen. På denna kurs ligger fokus på att stärka och balansera kroppen, sinnet och prana/kroppens vitala energi, med hjälp av shavasana/avslappning, och enkla, lugna, dynamiska fysiska övningar/asanas, förberedande, lugnande andningstekniker/pranayama, en kortare djupavslappning i Yoga nidra och avslutning med en stunds grundläggande koncentrationsteknik och stadighet i kroppen med meditationen Kaya Sthairyam. Yoga nidra – djup avslappning och meditation frigör spänningar på alla nivåer inom dig, ger vila och återhämtning, och ger även ökar närvaro och medvetenhet. Lektionen är 90 minuter varav ca 40 minuter ägnas åt fysiska övningar/asanas.

Nivå: Det krävs inga förkunskaper. Passar både dig som är nybörjare och även för dig med erfarenhet av yoga, vid trötthet och/eller behov av att ta det lugnare. Om du är osäker på vilken nivå som passar dig hör av dig till Åsa asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.

Datum och tid: onsdagar 20/1 – 17/2 – 5 tillfällen, kl. 16.30 – 18.00.

Pris: 650 kr. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt (585 kr). Visa upp giltigt intyg vidkursstarten. Om du vill gå flera kurser samtidigt får du 20 % rabatt på den andra och tredje kursen, läs gärna mer här.

Du har missade tillfällen tillgodo även kommande termin. Du kan med fördel ta igen missade tillfällen på andra kursdagar eller Yoga lördag, i mån av plats. Detta för att få mest utbyte av kursen, och få regelbundenheten i ditt yogautövande, hör av dig till Åsa innan.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Covid – 19: Vi har extra glest mellan yogamattorna i yogasalen (just nu 4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom (om inget annat anges). Vi är extra noga med rengöring och desinficering och vi följer hälsomyndighetens riktlinjer Läs gärna mer här.

Anmälan och mer information se hemsidan: www.skellefteayogaskola.se, via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101. E – post från Skellefteå Yogaskola kan hamna i skräpposten. Lägg gärna till oss i din kontaktlista.

Läs gärna mer om övriga kursstarter och yogahändelser www.skellefteayogaskola.se

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss asa@skellefteayogaskola.se i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/ Yogalärare Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR