Skellefteå Yogaskola hälsar dig varmt välkommen till Gratis intro & provlektion onsdag 13 januari kl. 18.30 – 20.00 (föranmälan). Det går även bra att ta igen missade tillfällen.

Du har nu möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (just nu 4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom (om inget annat anges). Vi är extra noga med rengöring och desinficering och följer de rådande riktlinjerna Läs gärna mer här

Du introduceras i vad yoga är och får prova klassisk yoga enligt Satyananda Yoga traditionen och dess upplägg. Satyananda Yoga kallas även holistisk yoga utifrån att dess helhetssyn på att balansera hela personen, fysiskt såväl mentalt och känslomässigt. Satyananda Yoga  inkluderar de fem klassiska yogaformerna hatha yoga (stärka, balansera det fysiska), raja yoga (stärka, balansera sinnet), bhakti yoga (stärka, balansera emotioner), jnana yoga (väg till intuitiv kunskap), karma yoga (yoga med rätt handling) samt koncentration och meditationstekniker.

Du får utöva fysiska positioner som hjälper dig att frigöra spänningar, tröghet och stress i kroppen. Kroppens vitala energi sätts igång och motverkar obalanser, och ökar smidighet och styrka. Du får prova andningsövningar som ger ytterligare påverkan på den inre balansen, vital energi, klarhet och fokus. Klassen avslutas med Yoga nidra – djup avslappning och en stunds kortare sittande meditation. Dessa frigör spänningar på alla nivåer inom dig, ger vila och återhämtning, och ger även ökar närvaro och medvetenhet.

Datum och tid:
Onsdag 13/1, kl. 18.30 – 20.00.
Onsdag 17/3, kl. 18.30 – 20.00.
Onsdag 19/5, kl. 18.30 – 20.00.

Nivå: Passar både dig som är nybörjare och även för dig med erfarenhet av yoga.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Att tänka på: ha gärna löst sittande kläder och ät inte en större måltid senare än 3 – 4 timmar före lektionen. Använd helst inte mycket dofter. Stäng även av mobilen innan lektionen.

Covid – 19: Vi har extra glest mellan yogamattorna i yogasalen (just nu 4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom (om inget annat anges). Vi är extra noga med rengöring och desinficering och vi följer hälsomyndighetens riktlinjer Läs gärna mer här.

Live hemifrån via Zoom: Du kommer att få en Zoomlänk hemskickad till dig via mejl efter anmälan läs gärna mer här. Obs mejl från Skellefteå Yogaskola kan hamna i skräpposten (kan undvikas genom att lägga till oss i din kontaktlista).

På plats i yogasalen: Det finns några bokningsbara platser i lokalen.
Lokal
Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Anmälan och mer information på hemsidan: www.skellefteayogaskola.se, via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101. Det går också bra att ta igen missade tillfällen.

Hör gärna av dig om du har några funderingar!

Läs gärna mer om övriga kursstarter och yogahändelser www.skellefteayogaskola.se

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR