Yoga lördag (grundnivå) – Drop in/föranmälan obs ny tid kl. 10.00 – 11.45 

Lördagslektionerna är på grundläggande nivå med mjuka, stärkande övningar, och även dynamiska rörelser där andning och rörelse följs åt. Vi praktiserar yoga på ett sätt som balanserar hela vårt väsen. I alla övningar tillämpar vi medveten närvaro genom att rikta vår uppmärksamhet på det som händer i kroppen och sinnet. Satyananda yoga kallas även holistisk yoga eller helhetsyoga utifrån att den inkluderar alla de fem klassiska yogaformerna, koncentration och meditation. Undervisningen följer de yoga- och meditationstekniker som förmedlats av Bihar School of Yoga i Indien.

Datum & tid:
Lördag 25/9, kl.10.00 – 11.45
Lördag 9/10, kl.10.00 – 11.45
Lördag 16/10, kl.10.00 – 11.45
Lördag 23/10, kl.10.00 – 11.45
Datum läggs upp allt eftersom. Klassen hålls varje månad 2 – 4 tillfällen. Hör gärna av dig om du har någon fundering om kommande datum.

I varje klass ingår:
Asanas/kroppspositioner – skapar balans i kroppen och sinnet genom fysiska kroppsövningar/positioner.
Pranayama,/andningsövningar – balanserar kroppens energiflöde.
– Avslappning/Yoga nidra, koncentration och meditation– gör tankarna och sinnet lugnt och fokuserat.
Klassen anpassas alltid efter deltagarna.

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (6 – 7 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom (på Yoga lördag ingår ingen videoinspelning, utan kan istället köpas om du inte kan delta i yogasalen eller live online, se nedan).

Köpa klassen som en videoinspelning: Har du svårt att delta vid lektionstillfället kan du köpa klassen och ta del av den via videoinspelning i efterhand.  Efter betalning och i samband med klassen får du ett lösenord, och du kan se klassen hur många gånger du vill under två dagar, lördag och söndag. Efter lektionstillfället läggs videoinspelningen upp längst ned på denna sida (skrolla ned en bit). Instruktion och lösenord skickas till dig via mejl efter betalning och i samband med lektionen.

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Pris: 155 kr per tillfälle, (10 % rabatt) om du deltar i en pågående kurs. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt. Mer information klicka här: 10 % Rabatt. Visa upp giltigt intyg innan eller i samband med klassen. Du kan även köpa ett Klippkort (10 % rabatt per lektion: information om klippkortet läs här: klippkort.

Betalning: Du kan betala innan eller i samband klassen via swishnr: 123 252 58 14, eller via bankgironr: 5212 – 6380, eller meddela mig om du önskar faktura. Kvitto kan även skickas via e-post.

ANMÄLAN
eller via e – post: asa@skelleftayogaskola.se, eller sms/ring: 073 – 158 71 01.

Live hemifrån via Zoom: Du får en Zoomlänk hemskickad till dig via mejl efter anmälan och betalning läs gärna mer här

Covid – 19: Vi är extra noga med rengöring och desinficering och vi följer hälsomyndighetens riktlinjer Läs gärna mer här.

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Videoinspelning (se ovan köpa videoinspelning)

Yoga lördag 25/9

Hör gärna av dig om du har några frågor.

Varmt välkommen!
Åsa Larsson
Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige
Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR