Yoga lördag (grundnivå) – med föranmälan kl. 10.30 – 12.15

Yoga – djupavslappning – stillhet/meditation

Du har nu möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (just nu 4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom. Vi är extra noga med rengöring och desinficering och vi följer hälsomyndighetens riktlinjer Läs gärna mer här.

I lektionen ingår:
– Mjuka dynamiska fysiska övningar/
asanas
– Förberedande andningstekniker/
pranayama,
– Djupavslappning enligt Satyandanda Yoga systemets
Yoga nidra
– En stunds sittande stillhet/
meditation

Skellefteå Yogaskola lär ut genuin klassisk yoga enligt Satyananda yoga traditionen. Satyananda Yoga kallas även holistisk yoga eller helhetsyoga utifrån att den inkluderar alla de fem klassiska yogaformerna, koncentration och meditation. Utifrån att vi håller oss till en yogatradition, blandar inte olika yogastilar, blir det en enhetlig undervisning och de olika delarna inom yogan förstärker varandra/ger en helhet.

Lördagslektionerna är på grundläggande nivå med mjuka, stärkande övningar, och även dynamiska rörelser där andning och rörelse följs åt. Passar därför både nybörjaren och för dig med mer erfarenhet. Klassen anpassar också efter deltagarna.

De fysiska positionerna hjälper dig att frigöra spänningar, tröghet och stress i kroppen. Kroppens vitala energi sätts igång och motverkar obalanser, och ökar smidighet och styrka. Andningsövningarna ger ytterligare påverkan på den inre balansen, vital energi, klarhet och fokus. Yoga nidra – djup avslappning och meditation frigör spänningar på alla nivåer inom dig, ger vila och återhämtning, och ger även ökar närvaro och medvetenhet.

Nivå: Passar både dig som är nybörjare och för dig med erfarenhet av yoga.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Datum & tid:
Lördag XX, kl.10.30 – 12.15
Lördag XX, kl.10.30 – 12.15
Lördag XX, kl.10.30 – 12.15
OBS – Uppehåll Yoga lördag. Eventuellt kan det blir några klasser Yoga lördag under sommarmånaderna, information läggs ut här, och även på Facebook och Instagram.

Pris: 155 kr per tillfälle, eller 140 kr (10 % rabatt) om du deltar i en pågående kurs. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt Läs gärna mer här. Visa upp giltigt intyg innan eller i samband med klassen. Går även bra att ta igen missade tillfällen från tidigare kurser (dock ej från kurser med tillgång till videoinspelningar).

Du kan även köpa ett Klippkort (10 % rabatt per lektion) för 6 tillfällen á pris: 840 kr, eller 8 tillfällen á pris: 1120 kr (klippkortet går att nyttja på alla pågående kurser i mån av plats). För mer information om klippkortet läs gärna mer här.

Betalning: Du kan betala i samband klassen eller innan via swishnr: 123 252 58 14, eller via bankgironr: 5212 – 6380, eller meddela mig om du önskar faktura.

Anmälan: Via anmälningsformuläret nedan eller e – post: asa@skelleftayogaskola.se, eller sms: 073 – 158 71 01.

På plats i yogasalen: Det finns fyra platser i yogasalen + Åsa/yogalärare. Meddela Åsa om du önskar delta på plats.
Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Live hemifrån via Zoom: Du kommer att få en Zoomlänk hemskickad till dig via mejl efter anmälan och betalning läs gärna mer här

Covid – 19: Vi har extra glest mellan yogamattorna i yogasalen (4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom. Vi är extra noga med rengöring och desinficering och vi följer hälsomyndighetens riktlinjer Läs gärna mer här.

Kommentarer om live online lektioner: ”Kändes väldigt bra”; ”kändes som att jag var på plats trots att jag var hemma”;  ”vilket bra ljud”.

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Hör gärna av dig om du har några frågor.

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR