Yoga grund 1 – Onsdagar kl.18.00 – 19.45

Anpassningar utifrån Covid – 19
Vi är noga med att följa Folkhälsomyndighetens riktlinjer och rekommendationer. För att delta i yogasalen har vi återigen färre deltagare med större mellanrum mellan mattorna. Vi fortsätter hålla fast vid de förebyggande åtgärderna med att vara extra noggrann med rengöring och desinficering. Vi rengör mattorna efter varje klass, byter filtarna, använder handsprit och vi stannar hemma/deltar online visa zoom om du känner symtom. Önskar du ta med egen yogamatta och filt går det bra. Förutom att du kan välja att delta live online via zoom får du även varje klass som en videoinspelning som du kan nyttja hur många gånger du vill.
Läs gärna mer här: Trygghetspolicy covid – 19

Yoga i anpassad grupp i yogasalen eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka.

På Yoga Grund 1 lär du dig grunderna i klassisk yoga enligt Satyananda Yoga traditionen. Kursen byggs upp som en process där vi börjar med enkla, mjuka övningar och allteftersom fördjupar dessa. Du får lära dig solhälsningen stegvis, som är en serie övningar du utför i ett flöde. Lektionerna är väl genomtänkta i förväg och jag som lärare lyssnar också till gruppen och dess behov. I varje lektion ingår asanas/kroppspositioner, pranayama/andningsövningar, djupavslappning yoga nidra enligt Satyananda yogasystemet, och en stunds koncentrations- och meditation/stillhet med trataka – ljusmeditation.

Nivå: Passar alla – inga förkunskaper krävs. Du kan vara nybörjare eller ha mer erfaren av yoga. Det är en kurs du med fördel kan delta i flera gånger.  Det finns även stol eller pall om du har svårt att sitta på golvet.

Datum och tider
Onsdagar 19/1 – 9/3, 8 tillfällen.
Kl. 18.00 – 19.45, 1,45 timme.
Pris: 1200 kr. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt (1080 kr ), visa upp giltigt intyg vid kursstarten. Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo.
*Om du går flera kurser samtidigt får du 20 % rabatt på den billigare andra och tredje kursen.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

ANMÄLAN
Eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.
Meddela om du önskar delta på plats i yogasalen, eller live online via Zoom.

Efter betalning  och i samband med kursstarten får du ett lösenord (samma för hela kursen). Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs. Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Att tänka på: ha gärna löst sittande kläder och ät inte en större måltid senare än 3 – 4 timmar före lektionen. Använd helst inte mycket dofter. Stäng även av mobilen innan lektionen.

Hör gärna av dig om du har några frågor!

“Any effort in the direction of yoga never goes in vain; even a little yogic practice will bear fruit… Even a little practice for a short period will give more strength, more peace, more joy and more knowledge.”

                                                                                                                                              – Swami Satyananda Saraswati

Hör gärna av dig om du har någon fundering!

Se veckans inspelade yogalektion

Lektion 1:
Lektion 2:
Lektion 3:
Lektion 4:
Lektion 5
Lektion 6:
Lektion 7:
Lektion 8:

Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

Varmt välkommen!
Åsa Larsson
Diplomerad yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige
Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR