Yoga grund 1 – Tema vitalitet och hälsa

Datum och tider
Onsdagar 23/3 – 18/5
(uppehåll 20/4), 8 tillfällen. Tema: Vitalitet och hälsa
Kl. 18.00 – 19.45, 1,45 timme.
Pris: 1200 kr. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt (1080 kr), visa upp giltigt intyg vid kursstarten. Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo.
Nivå: Grundnivå och passar alla – inga förkunskaper krävs. Du kan vara nybörjare såväl ha mer erfaren av yoga.
*Det finns möjlighet att gå med vid redan pågående kurs.

Tema: Vitalitet och hälsa – här ingår dynamiska och mjuka övningar med speciell verkan på hela kroppens vitalitet och hälsa. Mjukgörande för leder & muskler, sätter igång kroppens olika system som cirkulation-, matsmältning-, hormon- och energisystem. Kursen är upplagd som en process och där jag som lärare lyssnar in gruppen och deltagarnas behov. Vi praktiserar yoga på ett sätt som balanserar hela vårt väsen, och tillämpar medveten närvaro där vi riktar vår uppmärksamhet på det som händer i kroppen och sinnet. Vid varje lektion ingår asanas/kroppsrörelser, pranayama/andningsövningar, och fördjupar koncentration och frigör spänningar fysiskt och mentalt med djupavslappning – yoga nidra enligt Satyananda Yoga och stillhet/meditation.

Delta på plats i yogasalen eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

ANMÄLAN
Eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.
Meddela om du önskar delta på plats i yogasalen, eller live online via Zoom.

Efter betalning  och i samband med kursstarten får du ett lösenord till videoinspelningen (samma för hela kursen). Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på här via hemsidan under aktuell kurs. Lektionen läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

Tips: För att undvika att mejl utskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yoga händelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Att tänka på: ha gärna löst sittande kläder och ät inte en större måltid senare än 3 – 4 timmar före lektionen. Använd helst inte mycket dofter. Stäng även av mobilen innan lektionen.

Hör gärna av dig om du har några frågor!

“Any effort in the direction of yoga never goes in vain; even a little yogic practice will bear fruit… Even a little practice for a short period will give more strength, more peace, more joy and more knowledge.”                                                                                                 

                                                                – Swami Satyananda Saraswati

Hör gärna av dig om du har någon fundering!

Se veckans inspelade yogalektion
Lektion 1:
Lektion 2:
Lektion 3:
Lektion 4:
Lektion 5:
Lektion 6:
Lektion 7:

Lektion 8:

Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

Varmt välkommen!
Åsa Larsson
Diplomerad yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige
Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR