Yoga grund medel – Onsdagar kl.18.30 – 20.15 

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka.

Kursstart 
onsdagar XX – XX, x tillfällen.
Kl. 18.30 – 20.15. 1,45 timme.
Pris: x kr. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt (972 kr). Visa upp giltigt intyg vid kursstarten. Om du vill gå flera kurser samtidigt får du 20 % rabatt på den andra eller tredje kursen, läs gärna mer här. Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo.

På Yoga Grund medel lär du dig grunderna i klassisk yoga enligt Satyananda Yoga traditionen. Mjuka, dynamiska kroppsövningar, förberedande andningsövningar, djupavslappning Yoga Nidra, och en stunds stillhet/meditation (som du får lära dig stegvis). Lektionerna är väl genomtänkta i förväg men jag som lärare lyssnar också till gruppen och dess behov.

Kursen inleds med lätta spänningsfrigörande övningar för att smidiggöra och stimulera hela kroppen. Därefter får du utöva övningar för att stärka rygg och balans. Du introduceras i en mjuk variant av solhälsningen som lärs ut stegvis (en serie övningar som utförs i ett flöde). Kursen är uppbyggd som en process. Varje lektion påverkar kropp och sinne i sig, men skapar även en förberedelse för övningar på nästa lektion.

Andningsövningar skapar ökad vital energi, och höjer din energinivå. Utförs direkt efter yogaställningar och innan avslappning och meditation. Vid regelbundet utövande förbättras balansen mellan hjärnhalvorna, löser upp mentala spänningar och frigör stress. Vilket gör att koncentration och handlingskraft stärks.

Yoga nidra – medvetandegör och skapar avslappning både i kroppen och sinnet. Under Yoga nidra ligger du ned och blir vägledd av mig som lärare. Vid regelbundet utövande får du en lägre grundspänning i vardagen allmänt och sömnkvalitetet förbättras.

Stillhet/meditation – på grundkurserna lär du dig första stegen i grundläggande meditationsteknik Kaya Sthairyam – kroppsnärvaro och andningsmedvetande och första stegen i Inre Stillhet/antar mouna.

Nivå: Passar alla – inga förkunskaper krävs. Du kan vara nybörjare såväl ha mer erfaren av yoga. Det är en kurs du med fördel kan delta i flera gånger.  Om du är osäker på vilken nivå som passar dig hör gärna av dig till Åsa.

I varje lektion ingår:
– Mjuka dynamiska kroppsövningar/asanas
– Förberedande andningstekniker/pranayama,
– Djupavslappning enligt Satyananda Yoga systemets Yoga nidra
– En stunds sittande stillhet/meditation

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Anmälan och mer information se hemsidan: www.skellefteayogaskola.se, via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.

Efter anmälan och betalning får du ett lösenord (samma för hela kursen). Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs. Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Covid – 19: Läs gärna mer här.

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Att tänka på: ha gärna löst sittande kläder och ät inte en större måltid senare än 3 – 4 timmar före lektionen. Använd helst inte mycket dofter. Stäng även av mobilen innan lektionen.

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola

Se veckans inspelade yogalektion

Lektion 1:
Lektion 2:
Lektion 3:
Lektion 4:
Lektion 5
Lektion 6:
Lektion 7:
Lektion 8:

Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR