Yoga grund 1 – Onsdagar kl.18.00 – 19.45

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka.

Datum och tider
onsdagar 8/9 – 13/10, 6 tillfällen.
Kl. 18.00 – 19.45. 1,45 timme.
Pris:  870 kr. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt (783 kr). Visa upp giltigt intyg vid kursstarten. Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo.
Nästa kursstart blir januari 2022. 

På Yoga Grund 1 lär du dig grunderna i klassisk yoga enligt Satyananda Yoga traditionen. Mjuka, dynamiska kroppspositioner som hjälper dig att frigöra spänningar, och stress i kroppen. Kroppens vitala energi sätts igång och motverkar obalanser, och ökar smidighet och styrka. Andningsövningarna ger ytterligare påverkan på den inre balansen, vital energi, klarhet och fokus. Yoga nidra – djup avslappning och meditation frigör spänningar på alla nivåer inom dig, ger vila och återhämtning, och ger även ökar närvaro och medvetenhet. Du får lära dig solhälsningen (en serie övningar som utförs i ett flöde). Lektionerna är väl genomtänkta i förväg, och jag som lärare lyssnar också till gruppen och dess behov.

Nivå: Passar alla – inga förkunskaper krävs. Du kan vara nybörjare eller ha mer erfaren av yoga. Det är en kurs du med fördel kan delta i flera gånger.  Det finns även stol eller pall om du har svårt att sitta på golvet.

I varje lektion ingår:
– Mjuka dynamiska kroppsövningar/asanas
– Förberedande andningstekniker/pranayama,
– Djupavslappning enligt Satyananda Yoga systemets Yoga nidra
– En stunds sittande stillhet/meditation

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

ANMÄLAN
Eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.
Meddela om du önskar delta på plats i yogasalen, eller live online via Zoom.

Efter anmälan och betalning får du ett lösenord (samma för hela kursen). Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs. Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Covid – 19: Läs gärna mer här.

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Att tänka på: ha gärna löst sittande kläder och ät inte en större måltid senare än 3 – 4 timmar före lektionen. Använd helst inte mycket dofter. Stäng även av mobilen innan lektionen.

Hör gärna av dig om du har några frågor!

“Any effort in the direction of yoga never goes in vain; even a little yogic practice will bear fruit… Even a little practice for a short period will give more strength, more peace, more joy and more knowledge.”

                                                                                                                                              – Swami Satyananda Saraswati

Hör gärna av dig om du har någon fundering!

Se veckans inspelade yogalektion

Lektion 1:
Lektion 2:
Lektion 3:
Lektion 4:
Lektion 5
Lektion 6:

Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

Varmt välkommen!
Åsa Larsson
Diplomerad yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige
Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR