Yoga grund medel – Onsdagar kurs 20/1 – 17/2

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom (om inget annat anges). Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka. Efter anmälan och betalning får du ett lösenord (samma för hela kursen). Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs. Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

Yoga Grund medel – harmonisera och stärka kroppen, balansera nerv- och hormonsystem med dynamiska och lugna asanas/kroppsrörelser, du får lär dig surya namaskar – solhälsningen, stegvis (en serie övningar som utförs i ett flöde). Vi går vidare med förberedande och grundläggande pranayama – andningsövningar, djupavslappning Yoga Nidra och avslutar med en stunds grundläggande tantriska koncentrations/- och meditationstekniker med Kaya Sthairyam (kropps – andningsnärvaro, stabilitet), och Trataka (koncentration på en ljuslåga). Lektionen är 1, 45 timme, varav cirka 50 minuter ägnas till kroppsrörelser.

För mer information om Satyananda yoga läs gärna mer här.

Nivå: Passar alla – inga förkunskaper krävs. Du kan vara nybörjare såväl ha mer erfaren av yoga. Det är en kurs du med fördel kan delta i flera gånger.  Om du är osäker på vilken nivå som passar dig hör gärna av dig till Åsa.

Datum och tid: onsdagar 20/1 – 10/3 – 8 tillfällen, kl. 18.30 – 20.15. 1, 45 timme.

Pris: 1080 kr. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt (972 kr). Visa upp giltigt intyg vid kursstarten. Om du vill gå flera kurser samtidigt får du 20 % rabatt på den andra eller tredje kursen, läs gärna mer här.

Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Anmälan och mer information se hemsidan: www.skellefteayogaskola.se, via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101. Du kommer att få en Zoomlänk hemskickad till dig via mejl efter anmälan och betalning läs gärna mer här 

Efter anmälan och betalning får du ett lösenord (samma för hela kursen), för att via hemsidan se veckans lektion (som du kan nyttja flera gånger under en vecka).

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Covid – 19: Läs gärna mer här.

På plats i yogasalen: Det finns just nu fyra platser i lokalen + Åsa/ yogalärare. Meddela om du önskar delta i yogasalen.
Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Live hemifrån via Zoom: Du kommer att få en Zoomlänk hemskickad till dig via mejl efter anmälan och betalning läs gärna mer här

Att tänka på: ha gärna löst sittande kläder och ät inte en större måltid senare än 3 – 4 timmar före lektionen. Använd helst inte mycket dofter. Stäng även av mobilen innan lektionen.

Se veckans inspelade yogalektion
Lektion 1: 
Lektion 2:
Här kommer du att kunna se veckans lektion via lösenord (som du fått hemskickat).
Lektion 3:

Lektion 4:
Lektion 5:
Lektion 6:
Lektion 7:
Lektion 8:

Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR