Yoga grund –  Onsdagar

På Yoga grund får du lära dig grundläggande tekniker inom klassisk yoga, enligt Satyananda Yoga traditionen. Du får utöva mjuka och dynamiska kroppsrörelser som stärker och balanserar kroppens leder och muskler, och vitaliserar kroppens energi. Vi gör en flödande serie mjuka övningar, solhälsningen (som lärs ut i steg). Du får bekanta dig med grundläggande andningstekniker som lugnar och balanserar kroppens energi- och hormonsystem. I varje klass ingår även en liggande djupavslappning, yoga nidra, som har en väldigt stärkande påverkan på alla plan, främst sänker kroppens anspänningsnivå och förebygger stress, och vi avslutar med en stunds stillhet/meditation (som lärs ut stegvis).

Nivå: För dig som är ny med yoga eller vill ta det lite lugnare. Du kan med fördel få flera grundkurser innan du går vidare till fortsättningsnivå.
*Lektionerna anpassas alltid efter deltagarna där jag som lärare ser till varje deltagares behov och även gruppens. Det kommer även ges alternativ till övningarna.

I varje lektion ingår:
– kroppsövningar/asanas
– andningstekniker/pranayama
– djupavslappning i Yoga nidra enligt Satyananda Yoga traditionen
– en stunds stillhet/meditation som lärs ut stegvis.

Delta på plats i yogasalen eller live online via Zoom läs  mer här. Det ingår även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka (gäller ej vid drop in).

DATUM OCH TID
Onsdagar 29/3 – 31/5, 8 tillfällen (uppehåll v. 15–16)
Kl. 18.00 – 19.45,1,45 timme.
Pris: 1480 kr/drop in 185 kr (hör gärna av dig till Åsa innan). Arbetslösa, studerande, sjukskrivna och pensionärer – på heltid 10 % rabatt (1332/166 kr).

ANMÄLAN Eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.
Meddela om du önskar delta på plats i yogasalen, eller live online via Zoom.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Tips: För att undvika att mejl utskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yoga händelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Att tänka på: ha gärna löst sittande kläder och ät inte en större måltid senare än 3 – 4 timmar före lektionen. Använd helst inte mycket dofter. Stäng även av mobilen innan lektionen.

Hör gärna av dig om du har några frågor!

“Any effort in the direction of yoga never goes in vain; even a little yogic practice will bear fruit… Even a little practice for a short period will give more strength, more peace, more joy and more knowledge.”                                                                                                 

                                                                – Swami Satyananda Saraswati

Hör gärna av dig om du har någon fundering!

Se veckans inspelade yogalektion
Lektion 1:
Lektion 2:
Lektion 3:
Lektion 4:
Lektion 5:
Lektion 6:
Lektion 7 (24/5):

Lektion 8:

 

Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället och ligger kvar under veckan och går att nyttja hur många gånger du vill.

Varmt välkommen!
Åsa Larsson
Diplomerad yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige
Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR