Yoga grund lätt – Onsdagar kurs 20/1 – 17/2, 5 tillfällen.

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom (om inget annat anges). Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under veckan. Efter anmälan och betalning får du ett lösenord (samma för hela kursen). Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs.
Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

På Yoga grund lätt får du lära dig grundläggande tekniker inom klassisk yoga enligt Satyananda Yoga traditionen. På denna kurs ligger fokus på att stärka och balansera kroppen, sinnet och prana/kroppens vitala energi, med hjälp av shavasana/avslappning, och enkla, lugna, dynamiska fysiska övningar/asanas, förberedande, lugnande andningstekniker/pranayama, en kortare djupavslappning i Yoga nidra och avslutning med en stunds grundläggande dharana/koncentrationsteknik och stadighet i kroppen med meditationen Kaya Sthairyam. Yoga nidra – djup avslappning och meditation frigör spänningar på alla nivåer inom dig, ger vila och återhämtning, och ger även ökar närvaro och medvetenhet. Lektionen är 90 minuter varav ca 40 minuter ägnas åt fysiska övningar/asanas.

Nivå: Det krävs inga förkunskaper. Passar både dig som är nybörjare och även för dig med erfarenhet av yoga, vid stor trötthet och/eller behov av att ta det lugnare. Om du är osäker på vilken nivå som passar dig hör av dig till Åsa asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.

Datum och tid: onsdagar 20/1 – 17/2 – 5 tillfällen, kl. 16.30 – 18.00.

Pris: 650 kr. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt (585 kr). Visa upp giltigt intyg vidkursstarten. Om du vill gå flera kurser samtidigt får du 20 % rabatt på den andra eller tredje kursen, läs gärna mer här.

Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Covid – 19:  Läs gärna mer här.

Anmälan och mer information se hemsidan: www.skellefteayogaskola.se, via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101. Efter anmälan och betalning får du ett lösenord (samma för hela kursen), för att via hemsidan se veckans lektion (som du kan nyttja flera gånger under en vecka).

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

På plats i yogasalen: Det finns just nu fyra platser i yogasalen + Åsa/yogalärare. Meddela gärna Åsa om du önskar delta på plats.
Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Live hemifrån via Zoom: Du kommer att få en Zoomlänk hemskickad till dig via mejl efter anmälan och betalning läs gärna mer här

Att tänka på: ha gärna löst sittande kläder och ät inte en större måltid senare än 3 – 4 timmar före lektionen. Använd helst inte mycket dofter. Stäng även av mobilen innan lektionen.

Se veckans inspelade yogalektion
Lektion 1:
Lektion 2: Här kommer du att kunna se veckans lektion via lösenord (som du fått hemskickat).
Lektion 3:

Lektion 4:
Lektion 5:
Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR