Yoga fortsättning – tisdagar kl. 17.45 – 19.45

På yoga fortsättning fördjupar vi övningarna från Yoga grundkurs. Den klassiska yogans övningar stärker och balanserar hela dig, både fysiskt och mentalt. Du lär dig här känna övningarnas påverkan tydligare. Vi utövar dynamiska rörelser varvat med att vara kvar lite längre i ställningarna. Du lär känna din andning och hur den hjälper dig och fördjupar närvaro/stillhet. Här utövar vi även solhälsningen, en serie övningar vi gör i ett flöde. Vi använder traditionella mantras vid varje lektion.

Kurserna i yoga och meditation följer ett holistiskt och integrerat sätt att lära ut yoga enligt Satyananda Yogas principer. Det innebär att varje lektion är uppdelad i fyra moment. Vi börjar alltid med asana – kroppspositioner som sedan följs av pranayama – andningstekniker. Vi tillämpar en liggande djupavslappningsteknik – yoga nidra och avslutar med en stunds stillhet/meditation. Med dessa fyra moment som hör till yoga har du tränat och berört hela dig.

“Everyone is striving for peace of mind, and happiness. This will come with yoga”.

                                                                                               -Swami Satyananda

Nivå. Medel. Fördel att ha gått minst en grundkurs eller har viss erfarenhet av yoga. Det ges alltid mjuka alternativ till övningarna.

DATUM OCH TIDEN

Hösten 2023
Tisdagar 22/8 – 10/10,8 tillfällen. Tema: Klassiska yogaövningar/program
Tisdagar 24/10 – 12/12, 8 tillfällen. Tema: Balansera de fem elementen.
kl. 17.45 – 19.45, 2 timmar
Pris: 1520 kr/delta enstaka lektion 185 kr i mån av plats (enstaka lektion anmälan via hemsidan eller via mejl asa@skellefteayogaskola.se). Arbetslösa, studerande, sjukskrivna och pensionärer – på heltid 10 % rabatt (1368/166 kr).

Tema kurs 22/8 – 10/10: Klassiska yogaövningar. En kurs där du får bekanta dig med övningar ur det klassiska programmet, som har en djupgående påverkan på kropp och sinne, även s.k. energipunkter/chakras, med huvudsäte i ryggraden, och är nära sammankopplade med nervsystemet. Stärkande för rygg, skelett och cirkulation – och immunsystem. På ett mentalt plan ger dessa övningar en ökad kontakt och insikt om dig själv, begränsningar och förmågor, och ger ett fördjupat tillstånd av avslappning, koncentration och meditation. Det ingår även andra övningar för att lättare komma in i positionerna utifrån dina förutsättningar.

Delta i yogasalen eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka (videolänken finns sedan längst ned på denna sida).

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
Bilparkering finns i närheten på Tjärhovsgatan och Nordanå. OBS- ingen bilparkering på innergården då det är företag som använder dem även kvällstid och helger. 
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

ANMÄLAN
Eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 158 71 01. Meddela om du önskar delta på plats i yogasalen eller online live via Zoom.

Efter betalning och i samband med kursstarten får du ett lösenord (samma för hela kursen) för att se veckans inspelade lektion. Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs. Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo.

Tips: Mejl från Skellefteå Yogaskola kan hamna i skräpposten, för att undvika det lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Covid -19 
Vi är noga med att följa Folkhälsomyndighetens riktlinjer och rekommendationer.
Läs gärna mer här:  Trygghetspolicy utifrån covid – 19

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Hösten 2023
Se veckans inspelade yogalektion 
Lektion 1:
Lektion 2:
Lektion 3:
Lektion 4:
Lektion 5:
Lektion 6:

Lektion 7:
Lektion 8:

 

Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället och ligger kvar en vecka.

“Yoga is a discipline to improve the quality of life; a philosophy to attain peace. If you want to experience health, if you want to experience peace and if you want to evolve, make yoga a part of your lifestyle”.
                                                                                                      – Swami Satyananda

Varmt välkommen!
Åsa Larsson
Diplomerad yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige
Skellefteå Yogaskola