Yoga fortsättning – tisdagar kl. 17.45 – 19.45

Nivå. Medel. Fördel att ha gått minst en grundkurs eller motsvarande. Det ges alltid mjuka alternativ till övningarna.

På yoga fortsättning fördjupar av övningarna från Yoga grundkurs. Den klassiska yogans övningar stärker och balanserar hela dig, både fysiskt och mentalt. Du lär dig här känna övningarnas påverkan tydligare. Vi utövar dynamiska rörelser varvat med att vara kvar lite längre i ställningarna. Du lär känna din andning och hur den hjälper dig och fördjupar närvaro/stillhet. Här utövar vi även solhälsningen, en serie övningar vi gör i ett flöde. Vi använder traditionella mantras vid varje lektion.

Satyananda Yogans betonar närvaro och medvetenhet, och med dess hjälp balanserar och stärker du alla delar av dig. När vi ökar medvetenheten om oss själva på ett naturligt sätt, får vi lättare att acceptera oss själva och se vårt livsmönster.

I varje lektion ingår:
– asana/kroppspositioner
– pranayama/andningsövningar,
– djupavslappning yoga nidra enligt Satyananda Yoga systemet
– meditation/stillhet.

DATUM OCH TIDER
Våren 2023
Tisdagar: 24/1-14/3, 8 tillfällen. Tema: Hjärtats rymd – Hridayakash
Tisdagar 28/3-30/5,  8 tillfällen (uppehåll v. 15-16). Tema: kommer inom kort.
kl. 17.45-19.45, 2 timmar
Pris: 1520 kr. (drop in i mån av plats:185 kr i mån av plats). Arbetslösa, studerande, sjukskrivna och pensionärer – på heltid 10 % rabatt (1368/166 kr).
Nivå:
För dig som utövat viss yoga tidigare, eller gått minst en Yoga grundkurs eller motsvarande.

Tema: Hjärtats rymd – Hridayakash. Vi utövar asanas/kroppspositioner, pranayama/andningsövningar, Yoga nidra/djupavslappning och meditation. Här mediterar vi på hjärtats rymd, anahata chakra/energicentra. Det här området är centrat för Bhakti, eller hängivenhet, och dess energi påverkar sinnet och känslorna. Med ökad kontakt och balans i det här området kan vi uppleva ökad glädje, kärlek och en större förståelse för oss själva och omgivningen.

Delta i yogasalen eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka (videolänken finns sedan längst ned på denna sida).

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

ANMÄLAN
Eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 158 71 01. Meddela om du önskar delta på plats i yogasalen eller online live via Zoom.

Efter betalning och i samband med kursstarten får du ett lösenord (samma för hela kursen) för att se veckans inspelade lektion. Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs. Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo.

Tips: Mejl från Skellefteå Yogaskola kan hamna i skräpposten, för att undvika det lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Covid -19 
Vi är noga med att följa Folkhälsomyndighetens riktlinjer och rekommendationer.
Läs gärna mer här:  Trygghetspolicy utifrån covid – 19

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Se veckans inspelade yogalektion 
Lektion 1:

Lektion 2:
Lektion 3 :
Lektion 4:
Lektion 5:
Lektion 6:
Lektion 7:
Lektion 8: 

Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället och ligger kvar en vecka.

“Yoga is a discipline to improve the quality of life; a philosophy to attain peace. If you want to experience health, if you want to experience peace and if you want to evolve, make yoga a part of your lifestyle”.
                                                                                                      – Swami Satyananda

Varmt välkommen!
Åsa Larsson
Diplomerad yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige
Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR