Yoga fortsättning medel – Tisdagar kl. 17.45 – 19.45. 

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka (filmlänk finns längst ned på denna sida).

Kursstart
Tisdagar xx augusti – xx, x  tillfällen.
kl. 17.45 – 19.45.
Pris: x kr. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt (914 kr). Visa upp giltigt intyg vid kursstarten.

Om du vill gå flera kurser samtidigt får du 20 % rabatt på den andra eller tredje kursen, läs gärna mer här.

På Yoga fortsättning medel fortsätter vi med övningar från Yoga fortsättning lätt. Passar dig som gått Yoga fortsättning lätt, eller har motsvarande erfarenhet. Du är bekant med solhälsningen. Du får bekanta dig med övningarnas mer djupgående påverkan på kropp, sinne och energi/prana. Du får bekanta dig med hållningar (mudra) och lås (bandha), som har en avslappnande påverkan och frigör blockerad energi på olika nivåer fysiskt, mentalt och känslomässigt. Mudras och bandhas ökar även kännedom om de så kallade chakras (energicentras). Kursen byggs upp som en process där vi allt eftersom går vidare i övningarna – asanas, pranayama, Yoga Nidra, och vedisk meditationsteknik Hridayakash Dharana, där vi går in i hjärtats rum och där ljus upplevs i hjärtat. Syftet med tekniken är att gå djupare in i sinnet för att komma i kontakt med de djupt liggande undermedvetna känslorna som vi inte är medvetna om dagligen men som påverkar våra medvetna känslor, tankar och beteende.

Satyananda Yogas grundare är Swami Satyananda, och har sin grund i metoder och flera tusenåriga vediska, tantriska system och yogisk kunskap. Dessa är anpassade till dagens sätt att leva och behov. Swami Satyananda följde sin lärare Swami Sivananda som sammanförde många olika klassiska yogiska system till ett mer helhetssystem. Detta för att skapa balans i hela människan, fysiskt, mentalt och emotionellt. Dessa inkluderar främst hatha yoga (stärka, balansera det fysiska), raja yoga (stärka, balansera sinnet), bhakti yoga (stärka, balansera emotioner), jnana yoga (väg till intuitiv kunskap), karma yoga (yoga med rätt handling) samt koncentration och meditationstekniker.

För mer information om Satyananda yoga läs gärna mer här.

Nivå: För dig som gått minst en Yoga fortsättning – lätt, eller har motsvarande erfarenhet. Om du är osäker på vilken nivå du ska välja kontakta Åsa; asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Covid – 19Läs gärna mer här.

Anmälan nedan, hemsidan: www.skellefteayogaskola.se, eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 158 71 01. Meddela gärna om du önskar delta på plats i yogasalen eller online live via Zoom. Efter anmälan och betalning får du ett lösenord (samma för hela kursen) för att se veckans inspelade lektion. Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs. Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället. Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo.

Tips: Mejl från Skellefteå Yogaskola kan hamna i skräpposten, för att undvika det lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

På plats i yogasalen: Det finns just nu fyra platser i yogasalen + Åsa/yogalärare. Meddela gärna Åsa om du önskar delta på plats.

Lokal:
Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Live hemifrån via Zoom: Du kommer att få en Zoomlänk hemskickad till dig via mejl efter anmälan och betalning läs gärna mer här

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola

Se veckans inspelade yogalektion
Lektion 1:
Lektion 2:
Lektion 3:
Lektion 4:
Lektion 5:
Lektion 6:
Lektion 7:
Lektion 8:

Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR