Yoga fortsättning – tisdagar kl. 17.45 – 19.45

Datum och tider
Tema: Prana & pranayama
Tisdagar: 22/3 – 24/5 (uppehåll 19/4), 9 tillfällen.
kl. 17.45 – 19.45, 2 timmar
Pris: 
1420 kr. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt (1278 kr).

*Det går även bra att komma med vid redan påbörjad kurs. Hör av dig till Åsa.

Nivå: För dig som utövat yoga en tid, eller gått någon Yoga grundkurs eller motsvarande.

Tema – Prana & pranayama– Hur vi mår till kropp och sinne speglas i hur vår prana flödar. Med ökat flöde i prana frigörs energiblockeringar och prana kan börja fördelas till muskler, organ, skelett och även celler. Vid balanserad prana blir sinnet mer rofyllt och stilla, och du utvecklar ökad koncentration och ett meditativt tillstånd kan upplevas. Vid varje lektion ingår asana, pranayama, djupavslappning/yoga nidra och meditation. Du får även utöva bandhas och mudras, s.k. kroppslås och hållningar som riktar och höjer nivån av prana ytterligare. I varje klass ingår asana, pranayama, djupavslappning – yoga nidra enligt Satyananda Yoga och meditationsteknik


Delta i yogasalen
 eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka (videolänken finns sedan längst ned på denna sida).

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

ANMÄLAN
Eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 158 71 01. Meddela om du önskar delta på plats i yogasalen eller online live via Zoom.

Efter betalning och i samband med kursstarten får du ett lösenord (samma för hela kursen) för att se veckans inspelade lektion. Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs. Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo.

Tips: Mejl från Skellefteå Yogaskola kan hamna i skräpposten, för att undvika det lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Corona
Vi är noga med att följa Folkhälsomyndighetens riktlinjer och rekommendationer. Vi fortsätter hålla fast vid de förebyggande åtgärderna med att vara extra noggrann med rengöring och desinficering. Vi rengör mattorna efter varje klass, byter filtarna. Önskar du ta med egen yogamatta och filt går det bra. Förutom att du kan välja att delta live online via zoom får du även varje klass som en videoinspelning som du kan nyttja hur många gånger du vill.
Läs gärna mer här:  Trygghetspolicy utifrån covid – 19

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Se veckans inspelade yogalektion
Lektion 1:
Lektion 2:
Lektion 3 :
Lektion 4:
Lektion 5:
Lektion 6:
Lektion 7:
Lektion 8:

Lektion 9:
Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

“Yoga is a discipline to improve the quality of life; a philosophy to attain peace. If you want to experience health, if you want to experience peace and if you want to evolve, make yoga a part of your lifestyle”.
                                                                                                                                – Swami Satyananda

Varmt välkommen!
Åsa Larsson
Diplomerad yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige
Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR