Yoga fortsättning – tisdagar kl. 17.45 – 19.45

På yoga fortsättning innebär en fördjupning av övningarna från Yoga grundkurs. Den klassiska yogans övningar stärker och balanserar hela dig, både fysiskt och mentalt. Du lär dig här känna övningarnas påverkan tydligare genom att vara kvar lite längre i ställningarna. Det är bra om du gått en eller flera grundkurser tidigare och är bekant med solhälsningen (kan även vara från annan yoga tradition). Med yogans hjälp ökar vi medvetenheten om oss själva på ett naturligt sätt, och vi får lättare att acceptera oss själva och se vårt livsmönster. Vi utför asanas, andningsövningar och koncentrations- och meditationsövningar med yoga nidra och meditation.
Nivå: För dig som utövat yoga en tid, eller gått minst en Yoga grundkurs eller motsvarande.

I varje lektion ingår:
– asana/kroppspositioner
– pranayama/andningsövningar,
– djupavslappning yoga nidra enligt Satyananda Yoga systemet
– meditation/stillhet.

HÖSTEN 2022
Tisdagar: 23/8 – 11/10, 8 tillfällen. Tema: Inre stillhet och medvetenhet ur ett yogiskt perspektiv. 
kl. 17.45 – 19.45,
2 timmar

Tisdagar: 25/10 – 13/12, 8 tillfällen. Tema: fördjupning i hatha yoga. 
kl. 17.45 – 19.45,
2 timmar

Pris: 1520 kr. Drop in 185 kr. Arbetslösa, studerande, sjukskrivna och pensionärer – på heltid 10 % rabatt (1368/166 kr). 
Nivå:
För dig som utövat yoga en tid, eller gått någon Yoga grundkurs eller motsvarande.

Delta i yogasalen eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka (videolänken finns sedan längst ned på denna sida).

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

ANMÄLAN
Eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 158 71 01. Meddela om du önskar delta på plats i yogasalen eller online live via Zoom.

Efter betalning och i samband med kursstarten får du ett lösenord (samma för hela kursen) för att se veckans inspelade lektion. Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs. Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo.

Tips: Mejl från Skellefteå Yogaskola kan hamna i skräpposten, för att undvika det lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Covid -19 
Vi är noga med att följa Folkhälsomyndighetens riktlinjer och rekommendationer.
Läs gärna mer här:  Trygghetspolicy utifrån covid – 19

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Se veckans inspelade yogalektion (tema: Prana & pranayama) 
Lektion 1:
Lektion 2:
Lektion 3 :
Lektion 4:
Lektion 5:


Lektion 6:
Lektion 7:
Lektion 8:

Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället och ligger kvar en vecka.

“Yoga is a discipline to improve the quality of life; a philosophy to attain peace. If you want to experience health, if you want to experience peace and if you want to evolve, make yoga a part of your lifestyle”.
                                                                                                      – Swami Satyananda

Varmt välkommen!
Åsa Larsson
Diplomerad yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige
Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR