Yoga fortsättning medel – Tisdagar kursstart 19/1 – 9/3, 8 tillfällen.

Yoga, avslappning och meditation

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom (om inget annat anges). Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka. Efter anmälan och betalning får du ett lösenord (samma för hela kursen). Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs.
Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

På Yoga fortsättning medel fortsätter vi med övningar från Yoga fortsättning lätt. Du är bekant med solhälsningen, och har gärna utfört yoga regelbundet en tid. Du får lära dig mer om hållningar (mudra) och lås (bandha), som har en avslappnande påverkan och frigör blockerad energi på olika nivåer fysiskt, mentalt och känslomässigt. Mudras och bandhas ökar även kännedom om de så kallade chakras (energicentras). Kursen byggs upp som en process där vi allt eftersom går vidare i övningarna – asanas, pranayama, Yoga Nidra, och delar av den djupgående tantriska meditation Ajapa Japa. En meditation med utgångspunkt i psykisk andning/ujjayi pranayama, andningsmedvetande genom ryggraden och dess energipunkter samt medvetenhet om mantra.

För mer information om Satyananda yoga läs gärna mer här.

Nivå: För dig som gått minst en Yoga fortsättning – lätt, eller har motsvarande erfarenhet. Om du är osäker på vilken nivå du ska välja kontakta Åsa; asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101 (lämna gärna röstmeddelande så ringer jag upp dig).

Datum och tid: tisdagar 19/1 – 9/3 – 8 tillfällen, kl. 17.45 – 19.45.

Pris: 1160 kr. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt (1044 kr). Visa upp giltigt intyg vid kursstarten. Om du vill gå flera kurser samtidigt får du 20 % rabatt på den andra eller tredje kursen, läs gärna mer här.

Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Covid – 19Läs gärna mer här.

Anmälan och mer information se nedan och/eller hemsidan: www.skellefteayogaskola.se, via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101. Efter anmälan och betalning får du ett lösenord (samma för hela kursen) för att se veckans inspelade lektion. Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs.
Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

Tips: Mejl från Skellefteå Yogaskola kan hamna i skräpposten, för att undvika det lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

På plats i yogasalen: Det finns just nu fyra platser i yogasalen + Åsa/yogalärare. Meddela gärna Åsa om du önskar delta på plats.
Lokal:
Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Live hemifrån via Zoom: Du kommer att få en Zoomlänk hemskickad till dig via mejl efter anmälan och betalning läs gärna mer här

Se veckans inspelade yogalektion
Lektion 1: 
Lektion 2: Här kommer du att kunna se veckans lektion via lösenord (som du fått hemskickat).
Lektion 3:
Lektion 4:
Lektion 5:
Lektion 6:
Lektion 7:
Lektion 8:

Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR