Yoga grund 2 passar för dig som gått Yoga grund 1, eller har motsvarande erfarenhet. Här bygger vi vidare på de grundläggande övningarna och teknikerna. Du går utöva asanas, pranayama, Yoga nidra, Meditation/stillhet.

Tema för aktuell kurs är att balansera endokrina (hormonella) systemet. Yogan har en väldigt stärkande påverkan på kropp och sinne framförallt när det gäller förändringar och livsskeden vi går igenom under livet. Här stärker vi både upp delar av bäckenbotten och även för att fördjupa andning och avslappning i kropp  och sinne. Gynnsamt vid bland annat klimakteriet, och även vid stress och obalans.

Nivå: För dig som gått Yoga grund 1, eller har motsvarande erfarenhet. Om du är osäker på vilken nivå du ska välja hör gärna av dig till Åsa; asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.

Läs mer om Satyananda Yoga klicka här: Satyananda Yoga.

Yoga i liten grupp i yogasalen (7 – 8 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka. Veckans inspelade lektion  – finns längst ned på denna sida

NY kursstart: Måndagar 25/10 – 20/12 (ej 8/11, 13/12), 7 tillfällen. 
kl. 17.45 – 19.30, 1,45 timme.

Pris: 1015 kr. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt (914 kr). Visa upp giltigt intyg vid kursstarten.

Om du vill gå flera kurser samtidigt får du 20 % rabatt på den andra eller tredje kursen, läs gärna mer här. Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo på denna kurs.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Covid – 19: Läs gärna mer här.

ANMÄLAN
Eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.
Meddela gärna Åsa om du önskar delta på plats i yogasalen, eller onlive live via Zoom. Efter anmälan och betalning får du ett lösenord (samma för hela kursen). Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs. Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

Tips: Mejl från Skellefteå Yogaskola kan hamnar i skräpposten, lägg därför gärna till oss i den kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Se veckans inspelade yogalektion (Yoga grund 2 som avslutades 18/10 och inspelningen kan ses t o m 25/10):
Lektion 1.
Lektion 2:
Lektion 3:
Lektion 4:
Lektion 5:
Lektion 6:
Lektion 7:

Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

“Yoga is another name for a well regulated life and self – knowledge”.
                                                                                                    Swami Satyananda

Varmt välkommen!
Åsa Larsson
Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Sverige


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR