Yoga fortsättning lätt – måndagar kl. 17.45 – 19.45

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (max 4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom läs gärna mer här. Du får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka. Veckans inspelade lektion  – finns längst ned på denna sida

  • Måndagar xx augusti – xx, x tillfällen
    kl. 17.45 – 19.45.
    Pris: x kr. Arbetslösa, studerande på heltid och pensionärer 10 % rabatt (914kr). Visa upp giltigt intyg vid kursstarten.

Om du vill gå flera kurser samtidigt får du 20 % rabatt på den andra eller tredje kursen, läs gärna mer här. Utifrån att du får klassen som en inspelning har du inte missade tillfällen tillgodo på denna kurs.

Yoga fortsättning lätt passar för dig som gått Yoga grund lätt eller medel, eller har motsvarande erfarenhet. Här bygger vi vidare på de grundläggande övningarna och teknikerna från grundkurserna. Kursen är uppbyggd som en process där vi allteftersom går vidare. Det ingår dynamiska rörelser och du får bekanta dig med några av de klassiska positionerna, där vi är kvar lite längre i varje position. Vi utför Yoga nidra med fördjupade steg, och även fördjupar tantrisk meditations- och koncentrationsteknik.

I varje lektion ingår:
– Kroppsövningar/asanas
– Andningstekniker/pranayama,
– Djupavslappning enligt Satyananda Yoga systemets Yoga nidra
Meditation/stillhet

För mer information om Satyananda Yoga  läs gärna här.

Nivå: För dig som gått minst en av Yoga grund lätt eller medel, eller har motsvarande erfarenhet. Denna kurs hette tidigare Yoga Bas. Om du är osäker på vilken nivå du ska välja kontakta Åsa; asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Covid – 19: Läs gärna mer här.

Anmälan och mer information se hemsidan: www.skellefteayogaskola.se, via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101. Meddela gärna Åsa om du önskar delta på plats eller onlive live via Zoom. Efter anmälan och betalning får du ett lösenord (samma för hela kursen). Veckans inspelade lektion finns då upplagd att titta på via hemsidan under aktuell kurs. Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.

Tips: Mejl från Skellefteå Yogaskola kan hamnar i skräpposten, lägg därför gärna till oss i den kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola

Se veckans inspelade yogalektion:
Lektion 1:
Lektion 2:
Lektion 3:
Lektion 4:
Lektion 5:
Lektion 6:
Lektion 7:
Lektion 8:

Varje inspelade lektion läggs upp samma kväll efter kurstillfället.


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR