Yoga återhämtning – onsdagar – 4 tillfällen

Datum
Onsdagar 27/10 – 17/11,
4 tillfällen
Tid: 18.45 – 20.15 (1,30 timme)
Pris:
580 kr

En kurs på grundläggande nivå med fokus på återhämtning. Mjuka, dynamiska kroppsövningar, förberedande andningsövningar, och vi avslutar med en liggande djupavslappning – Yoga Nidra. De fysiska positionerna hjälper dig att frigöra spänningar, tröghet och stress i kroppen. Kroppens vitala energi sätts igång och motverkar obalanser, och ökar smidighet och styrka. Andningsövningarna ger ytterligare påverkan på den inre balansen, vital energi, klarhet och fokus. Yoga nidra – djup avslappning och koncentration frigör spänningar på alla nivåer inom dig, ger vila och återhämtning, och ger även ökar närvaro och medvetenhet. Lektionerna är väl genomtänkta i förväg och jag som lärare lyssnar också till gruppen och dess behov.

Nivå: Passar alla – inga förkunskaper krävs. Du kan vara nybörjare eller ha mer erfaren av yoga.

I varje lektion ingår:
– Mjuka dynamiska kroppsövningar/asanas
– Förberedande andningstekniker/pranayama,
– Djupavslappning enligt Satyananda Yoga systemets Yoga nidra

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Du har möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen eller live online via Zoom läs gärna mer härDu får även tillgång till veckans lektion som en videoinspelning, som du kan nyttja flera gånger under en vecka.

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Covid – 19Läs gärna mer här.

LokalStorgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Att tänka på: ha gärna löst sittande kläder och ät inte en större måltid senare än 3 – 4 timmar före lektionen. Använd helst inte mycket dofter. Stäng även av mobilen innan lektionen.

“Any effort in the direction of yoga never goes in vain; even a little yogic practice will bear fruit… Even a little practice for a short period will give more strength, more peace, more joy and more knowledge.”

                                                                                    – Swami Satyananda Saraswati

Se veckans inspelade yogalektion här:

Lektion 1:
Lektion 2:
Lektion 3:
Lektion 4:

Hör gärna av dig om du har någon fundering!

Varmt välkommen
//Åsa Larsson
Diplomerad yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige
Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR