Kirtan – mantrameditation – Klassen hålls enbart i yogasalen

En viktig del inom Bhakti Yoga (hängivenhetens yoga) är Kirtan – mantrameditation, ”the yoga of the heart”, eller det heliga ljudets väg. Kirtan består av traditionella mantras (ljudvibrationer), som vi sjunger tillsammans tyst eller högt. Du behöver ingen tidigare erfarenhet eller melodisk röst. Allt du behöver är ett öppet hjärta och sinne. Genom upprepning av mantras skapas en atmosfär och ett inre tillstånd och som möjliggör en upplevelse av meditation och frigörandet av mental och emotionell stress.

Datum och tid: Fredag under hösten (datum kommer inom kort) 18.30 – 19.45
Pris:150 kr. (swish, bankgiro, kontakt eller mot faktura).
Lärare: Johanna Olsson – Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.
Åsa Larsson – Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige, driver Skellefteå Yogaskola.

Covid – 19: Vi är noga med att följa folkhälsomyndighetens rekommendationer. Läs gärna mer här. Covid – 19

Plats/lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

ANMÄLAN Eller via e-post till asa@skellefteayogaskola.se, eller sms: 073 – 158 71 01.

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här:  Nyhetsbrev

Hör gärna av dig om du har någon fundering.

Varmt välkommen!
Åsa Larsson Skellefteå Yogaskola
Johanna Olsson  Umeå Yogaskola