Kirtan – mantrameditation, framflyttad till september (datum ej klart) kl: 19.00 – 20.15

Klassen hålls enbart i yogasalen med ett begränsat antal deltagare.

Skellefteå Yogaskola hälsar dig varmt välkommen till kirtankväll – mantrameditation!

En viktig del inom Bhakti Yoga (hängivenhetens yoga) är Kirtan – mantrameditation, ”the yoga of the heart”, eller det heliga ljudets väg. Kirtan består av traditionella mantras (ljudvibrationer), som vi sjunger tillsammans tyst eller högt. Du behöver ingen tidigare erfarenhet eller melodisk röst. Allt du behöver är ett öppet hjärta och sinne. Genom upprepning av mantras skapas en atmosfär och ett inre tillstånd och som möjliggör en upplevelse av meditation och frigörandet av mental och emotionell stress.

Datum och tid: September (datum ej klartj, kl. 19.00 – 20.15.

Pris: 125 kr. (swish, bankgiro, kontakt eller mot faktura).

Lärare: Johanna Olsson – Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Sverige.

Covid – 19: Vid eventuella förändringar angående smittspridning, rekommendationer eller sjukdom kan vi med kort varsel behöva ställa in klassen. Läs gärna mer här. Om det blir nödvändigt meddelar vi dig via mejl. Det kommer även att stå på hemsidan.

Plats/lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Anmälan: Via anmälningsformuläret på hemsidan www.skellefteayogaskola.se, via e-post till asa@skellefteayogaskola.se, eller sms: 073 – 158 71 01. Efter anmälan får du ett bekräftelsemejl med mer information kring det praktiska, Zoomlänk och beskrivning, betalning och återbud m.m.

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Hör gärna av dig om du har någon fundering.

Varmt välkommen!

Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola
Johanna Olsson Yogalärare Umeå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR