Gratis intro & provlektion XX kl. 18.30 – 20.00.

Du har nu möjlighet att yoga i liten grupp i yogasalen (4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom.

Skellefteå Yogaskola hälsar Dig varmt välkommen att prova på klassisk yoga enligt Satyananda Yoga traditionen! Det går också bra att ta igen missade tillfällen.

Du introduceras i vad yoga är och Satyananda Yogans upplägg. Satyananda Yoga traditionen bygger på klassisk yoga, kallas även holistisk yoga utifrån att dess helhetssyn och inkludering av de fem klassiska yogaformerna, koncentration och meditation.

Du får utöva asanas – fysiska positioner som hjälper dig att frigöra spänningar, tröghet och stress i kroppen. Kroppens vitala energi sätts igång och motverkar obalanser, och ökar smidighet och styrka. Andningsövningar som ger ytterligare påverkan på den inre balansen, vital energi, klarhet och fokus. Klassen avslutas med Yoga nidra – djup avslappning och en stunds kortare stund i stillhet. Dessa frigör spänningar på alla nivåer inom dig, ger vila och återhämtning, och ger även ökar närvaro och medvetenhet.

Datum och tid:
Onsdag XX kl. 18.30 – 20.00.
Onsdag XX kl. 18.30 – 20.00.

Nivå: Passar både dig som är nybörjare och även för dig med erfarenhet av yoga.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Att tänka på: ha gärna löst sittande kläder och ät inte en större måltid senare än 3 – 4 timmar före lektionen. Använd helst inte mycket dofter. Stäng även av mobilen innan lektionen.

Covid – 19: Vi har extra glest mellan yogamattorna i yogasalen (4 deltagare + Åsa/yogalärare) eller live online via Zoom. Vi är extra noga med rengöring och desinficering och vi följer hälsomyndighetens riktlinjer Läs gärna mer här.

På plats i yogasalen: Det finns fyra platser i yogasalen + Åsa/yogalärare. Meddela gärna Åsa om du önskar delta på plats.
Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Live hemifrån via Zoom: Du kommer att få en Zoomlänk hemskickad till dig via mejl efter anmälan läs gärna mer här. Obs mejl från Skellefteå Yogaskola kan hamna i skräpposten (kan undvikas genom att lägga till oss i din kontaktlista).

Anmälan och mer information se hemsidan: www.skellefteayogaskola.se, via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101. Det går också bra att ta igen missade tillfällen.

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Hör gärna av dig om du har några funderingar!

Varmt välkommen!
Åsa Larsson/Yogalärare Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR