Bhakti Yoga workshop med Swami Maitreyi är framflyttad till hösten på grund av pandemin. Vi återkommer med datum.

För dig som är nyfiken på vad workshopen kommer att innehålla kan jag varmt rekommendera den mindre workshopen som Swami Maitreyi håller på samma tema, Bhakti yoga. Det blir online live via Zoom – söndag 30 maj, kl. 10 -13. Pris: 450 kr. För Anmälan och mer information: Via Swami Maitreyis hemsida: www.swamimaitreyi.yoga. Det går även bra att skicka mejl till asa@skellefteayogaskola, eller sms/ring 073 – 158 71 01.

Beskrivning av höstens workshop Bhakti Yoga 

Du kan delta i liten grupp på plats i yogasalen eller live online via Zoom.

Skellefteå Yogaskola vill hälsa dig varmt välkommen att ta del av denna fina upplevelse och helgkurs med Swami Maitreyi och Bhakti Yoga!

Känslor är energi. Precis som vi använder samma elektricitet till att tända en lampa, spisen eller ladda mobilen så är det samma energi i hat som i kärlek. Skillnaden är hur vi använder och riktar energin. Bhakti yoga är vetenskapen om hur vi kan rikta energin i en positiv och konstruktiv riktning och låta känslor som medkänsla, förlåtelse, glädje, förståelse och förnöjsamhet att komma till uttryck i vår personlighet.

“People do not have to be told how to develop their feelings. They only have to be taught how to direct their feelings. Only the channelling of feeling is required.  Bhakti  is absolutely natural for everyone.  All one has to do is just change the direction of the flow. The same feeling which was running towards jealousy, anger, greed and passion has to be redirected, and then it becomes bhakti.”  —Swami Satyananda Saraswati

Syftet med Bhakti yoga är att skapa en brygga mellan det lägre och högre jaget och att vara i kontakt med det som är positivt i en själv. Bhakti yoga leder till en inre psykologisk transformation som får personligheten att blomma.

Under den här kursen kommer vårt fokus vara att utveckla Bhakti yoga. Vi kommer att använda olika verktyg såsom upprepning av mantra, meditationsövningar, yogiska yamas och niyamas (förhållningssätt och uttryck) men även asana, pranayama och djupavslappning.

“Yamas and niyamas are expressions, behaviours and con­ditionings to fill the mind with positivity and inspiration. Yamas  reach  inside  and  change  you  from  within,  while  niyamas  are  the  external actions that you perform to experience the positive change internally.” —Swami Niranjanananda Saraswati

Workshops datum och tider:
Fredag XX kl. 18-20 – Föreläsning om Bhakti Yoga (innehåller föreläsning, kortare mantras och meditation)
Lördag XX kl. 10-15 – De nio stegen i Bhakti Yoga
Lördag XX kl. 16-17 – Havan & kirtan
Söndag XX kl. 10-15 – Yamas & niyamas i relation till Bhakti Yoga.

Priser:
Du kan välja att delta på hela workshopen eller enstaka dagar/delar.
Alla workshops, pris 1500 kr

Föreläsning fredag XX kl. 18 – 20. Pris 250 kr
Bhakti Yoga, lördag XX kl. 10 – 15. Pris 700 kr
Havan & kirtan lördag XX kl. 16 – 17, kostnadsfritt
Bhakti Yoga workshop, söndag XX kl. 10 – 15. Pris 700 kr.

Swami Maitreyi började praktisera Yoga i Uppsala på Uppsala Yogaskola 1985. Hon gick den första yogalärarutbildningen ledd av Swami Omananda och Swami Nirvikalpananda och undervisade på skolorna i Uppsala och Stockholm. 1992 åkte hon till Bihar School of Yoga för att delta i en 6 månaders Sannyaskurs under ledning av Swami Niranjanananda. Under de 6 månaderna bestämde hon sig för att leva ett liv som sannyas och dedikera sitt liv till yoga och sannyas. De senaste 10 åren har hon levt och verkat i Colombia och har hållit kurser och seminarier i stora delar av Sydamerika.

Anmälan: Du kan föranmäla dig redan om du önskar, via anmälningsformuläret på hemsidan www.skellefteayogaskola.se, via e-post till asa@skellefteayogaskola.se, eller sms: 073 – 158 71 01. Efter anmälan får du ett bekräftelsemejl med mer information kring det praktiska som beskrivning angående Zoom, betalning och återbud m.m.

På plats i yogasalen: Vi har extra glest mellan yogamattorna i yogasalen.
Vi är extra noga med rengöring och desinficering och följer de rådande riktlinjerna Läs gärna mer här
Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Live hemifrån via Zoom: Du kommer att få en Zoomlänk hemskickad till dig via mejl efter anmälan och betalning läs gärna mer här

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.
*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Covid – 19: Vid eventuella förändringar angående smittspridning, rekommendationer eller sjukdom kan vi med kort varsel behöva ställa in klassen. Läs gärna mer här Om det blir nödvändigt meddelar vi dig via mejl. Det kommer även att stå på hemsidan.

Tips: För att undvika att mejlutskick från Skellefteå Yogaskola hamnar i skräpposten lägg gärna till oss i din kontaktlista. Vill du få vårt nyhetsbrev med aktuella yogahändelser registrera dig här: Nyhetsbrev

Hör gärna av dig om du har någon fundering.

Vi hälsar Dig varmt välkommen!

Swami Maitreyi www.swamimaitreyi.yoga.
Åsa Larsson/Skellefteå Yogaskola


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR