Skellefteå Yogaskola hälsar dig varmt välkommen att yoga hemifrån via Zoom – Imorgon lördag 21/11, kl: 10.30 – 12.15 – Med föranmälan. Det går även bra att ta igen missade tillfällen.

En yogaklass med grundläggande övningar och tekniker med fokus på att balansera, stärka och stimulera vital energi med utgångspunkt i magområdet. Övningar för ökad koncentration och kraft, och även för att balansera kroppens energi för att smälta/hantera allt vi tar in både på en fysisk nivå och mentalt/sinnet.

Satyananda yoga passar för alla människor och ger redskap till hälsa, sinnesro, inspiration och livsglädje. Kallas även holistisk yoga eller helhetsyoga utifrån att den inkluderar alla de fem klassiska yogaformerna, koncentration och meditation. De ger var och en möjlighet till främst ökad medvetenhet, närvaro, mental träning i form av attityder, avslappning.

Varje yogaklass börjar alltid med asana – kroppspositioner som sedan följs av pranayama – andningstekniker. Vi tillämpar en liggande djupavslappningsteknik – yoga nidra och avslutar med en kortare sittande meditation.

Nivå: Grundläggande/bas nivå. Passar dig som är nybörjare såväl dig med erfarenhet av yoga.  

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige.

Datum & tid: Lördag kl:10.30 – 12.15. Datum under november, 21/11 och 28/11. Datum för december kommer att läggas ut på hemsidan senare.

Pris: 145 kr per tillfälle. Pensionärer (över 65 år) och studenter 10 % rabatt (med CSN kort). Det går även bra att ta igen missade tillfällen. Betalning: Du kan betala vid tillfället, eller innan via swishnr: 123 252 58 14 eller via bg. nr: 5212-6380 Skellefteå Yogaskola/Åsa Larsson. Du får ett skrivet kvitto via mail efteråt.

Föranmälan: Via anmälningsformuläret på hemsidan www.skellefteayogaskola.se eller e – post: asa@skelleftayogaskola.se, eller sms: 073- 1587101.

Skulle du få förhinder att delta avbokar du din plats, gärna senast två timmar innan, via e-post; asa@skellefteayogaskola.se eller via sms/ring tel: 073 – 1587101.

Hemifrån live via Zoom (det finns två platser i lokalen för dig som inte vill/kan yoga hemma. (Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB.  *Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.)

Tips för yogaundervisning hemifrån live via Zoom: 

Du kommer att få en inloggningslänk via mail när du föranmält dig.

Du behöver….

✔️En dator, mobil eller platta med Zoom med stabilt internet

✔️Om du inte använt Zoom tidigare behöver du ladda ner programmet här https://zoom.us/join. Programmet är gratis.

✔️ Logga gärna in 10 minuter innan så att du vet att tekniken fungerar bra.

Vi kommer att prata en stund först och se att ljud och bild fungerar. Du väljer själv om du vill ha din video på dig, på under hela klassen eller inte, men det hjälper mig att ge bättre instruktioner om videon är på. Det brukar räcka gott med den inbyggda micken och kameran i mobil eller dator, du behöver ingen extrautrustning.

Hör gärna av dig om du har några frågor.

“Happiness and unhappiness are expressions of your mind”.

Swami Satyananda

Varmt välkommen 🙏🧡
/Åsa

 


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR