Yoga Fortsättning – Yoga och meditation: Tema – Ryggens hälsa

Fortsättningskursen passar för dig som gått Yoga Grund eller Yoga Baskurs tidigare, eller för dig som har motsvarande erfarenhet av yoga.

Tema för denna kurs är Ryggens hälsa. Ryggen är central för vår hälsa och mycket viktig i yoga. I ryggen sitter nervsystemet och energicentras/chakras. Genom att lösa upp spänningar i ryggen, påverkas även många organ och funktioner i kroppen. Övningarna har därför en allmänt stärkande effekt på hela kroppens hälsa, än att enbart påverka ryggen. Rörelserna, positionerna och andningen som du får utöva återför kroppen till dess naturliga hållning. Spänningar i musklerna löses upp, energiblockeringar frigörs, ryggraden och dess nerver sträcks och masseras, muskler och blodtillförsel stimuleras. Den naturliga andningen strömmar mer fritt, och kroppens känns mer levande och mer som en helhet.

Vi tillämpar asana – kroppspositioner som sedan följs av pranayama – andningstekniker, en liggande djupavslappningsteknik – yoga nidra och avslutar med en stunds sittande meditation.

Corona: Under den här pandemin är det ett mindre antal deltagare vid varje klass, cirka 8 – 9 deltagare istället för ca 16 som lokalen rymmer. Vi följer folkhälsomyndighetens råd och riktlinjer gällande förhållningssätt vid coronapandemin. På hemsidan under HEM hittar du aktuell information och eventuella förändringar.

Datum: Tisdagar 13 oktober – 8 december, 9 tillfällen. Kl: 17.45 – 19.45.

Pris: 1180 kr, 9 tillfällen. Pensionärer (över 65 år) och studenter 10 % rabatt (med CSN kort). Du har missade tillfällen tillgodo även kommande termin.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananada Yoga Sverige.

Lokal : Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB. Cykelparkering finns vid kortsidan av huset (riktningen in mot stan). Bilparkeringsmöjligheter finns längs Tjärhovsgatan och Nordanå (södra Lasarettsvägen är avstängd just nu pga. vägomläggning).

*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Anmälan och mer information nedan, på hemsidan: www.skellefteayogaskola.se, eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Varmt välkommen <3!


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR