Yoga Grund (grundnivå I) : Yoga – och meditation med start 21 oktober

På denna kurs introduceras du och lär dig grunderna i klassisk yoga enligt Satyananda Yoga traditionen. Satyananda yoga passar för alla människor och ger redskap till hälsa, sinnesro, inspiration och livsglädje. Kallas även holistisk yoga eller helhetsyoga utifrån att den inkluderar alla de fem klassiska yogaformerna, koncentration och meditation. De ger var och en möjlighet till främst ökad medvetenhet, närvaro, mental träning i form av attityder och avslappning.

Alla har möjlighet att utöva yoga, oavsett ålder och fysiska förutsättningar. All utveckling i yoga bygger på regelbundenhet som leder till personlig erfarenhet.

Du får utöva mjuka, lugna yogarörelser och yogapositioner/asanas, andningsövningar/pranayama, djupavslappning/yoga nidra samt de första stegen i en traditionell meditationsteknik. Lämplig för nybörjare och för dig som vill och behöver ta det lite lugnare. Det är en kurs du med fördel kan delta i flera gånger. Kursen och dess innehåll varieras från tidigare kurser, och även anpassas efter gruppdeltagarnas behov.

Datum och tid: Onsdagar 21 oktober – 25 november – 6 tillfällen, kl: 18.00 – 19.45

Pris: 780 kr. Pensionärer (över 65 år) och studenter 10 % rabatt (med CSN kort). Du har missade tillfällen tillgodo även kommande termin.

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananada Yoga Sverige.

Lokal: Storgatan 26, i samma hus som Lindberg Reklam AB. Cykelparkering finns vid kortsidan av huset (riktningen in mot stan). Bilparkeringsmöjligheter finns längs Tjärhovsgatan och Nordanå (södra Lasarettsvägen är avstängd just nu pga. vägomläggning).

*Det finns yogamattor, filtar och kuddar i lokalen att låna.

Anmälan och mer information se hemsidan: www.skellefteayogaskola.se, eller via e – post: asa@skellefteayogaskola.se, eller sms/ring 073 – 1587101.

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Varmt välkommen <3!


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR