Yoga lördagar med start 15 augusti

Satyananda yoga passar för alla människor och ger redskap till hälsa, sinnesro, inspiration och livsglädje. Kallas även holistisk yoga eller helhetsyoga utifrån att den inkluderar alla de fem klassiska yogaformerna koncentration och meditation. De ger var och en möjlighet till främst ökad medvetenhet, närvaro, mental träning i form av attityder, avslappning.

Varje yogaklass börjar alltid med asana – kroppspositioner som sedan följs av pranayama – andningstekniker. Vi tillämpar en liggande djupavslappningsteknik – yoga nidra och avslutar med en kortare sittande meditation.

Nivå: Passar både dig som är nybörjare och för dig med erfarenhet av yoga.  

Datum & tid: Lördagar med start 15 augusti kl: 10.30 – 12.15. Om klassen är inställd pga. exempelvis sjukdom eller förändringar gällande coronaläget meddelas det på hemsidan under HEM.

Lärare: Åsa Larsson.

*Det finns mattor, filtar och kuddar att låna i lokalen.

Pris: 145 kr per tillfälle. Pensionärer (över 65 år) och studenter 10 % rabatt (med CSN kort). Det går också bra att ta igen missade tillfällen.

Anmälan: Föranmäl dig via anmälningsformuläret nedan  eller e – post: asa@skelleftayogaskola.se, eller sms: 073- 1587101. Du kan betala med swish, bankgiro, kontant eller få faktura. Det går också bra att ta igen missade tillfällen.

Corona: Under coronapandemin är det ett mindre antal deltagare vid varje klass, cirka 8 – 9 deltagare istället för ca 15 – 16 som lokalen rymmer. Vi följer Folkhälsomyndighetens råd och riktlinjer gällande förhållningssätt vid coronapandemin. På hemsidan under HEM finns aktuell information.

Hör gärna av dig om du har några frågor.

Varmt välkommen ❤!

 

 


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR