Kirtan – mantrameditation som leds av Johanna Olsson

En viktig del inom Bhakti Yoga (hängivenhetens yoga) är Kirtan – mantrameditation, ”the yoga of the heart”, eller det heliga ljudets väg. Kirtan består av traditionella mantras (ljudvibrationer), som vi sjunger tillsammans tyst eller högt. Du behöver ingen tidigare erfarenhet eller melodisk röst. Allt du behöver är ett öppet hjärta och sinne. Genom upprepning av mantras skapas en atmosfär och ett inre tillstånd och som möjliggör en upplevelse av meditation och frigörandet av mental och emotionell stress.

”Yoga is incomplete without Kirtan” 

-Swami Satyananda

Datum: Fredag 23 oktober kl 19 – 20.15.

Pris: 120 kr. Du kan betala med swish, bankgiro, kontakt eller få en faktura.

Lärare: Johanna Olsson – Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda traditionen.

Anmälan: Via anmälningsformuläret nedan eller skicka epost till asa@skellefteåyogaskola.se

Corona: Under den här pandemin är det ett mindre antal deltagare vid varje klass, cirka 8 – 9 deltagare istället för ca 16 som lokalen rymmer. Vi följer Folkhälsomyndighetens råd och riktlinjer gällande förhållningssätt vid coronapandemin. Aktuell information och eventuella förändringar finns på hemsidan under HEM.

Hör gärna av dig om du har frågor till asa@skellefteayogaskola.se

Varmt välkommen!

 


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR