Yoga Bas – Yoga och meditation

Passar dig som gått Yoga Grundkurs eller har motsvarande kunskaper. Du får utöva grundläggande asanas (fysiska positioner), och här ingår solhälsningen (du får enklare alternativ av mig om den inte känns lämplig för dig). Vidare får du utöva grundläggande pranayama (andningsövningar), yoga nidra (djupavslappning) och en stunds sittande meditation. En kurs du med fördel kan gå flera gånger.

Kursen är uppbyggd som en process där vi bygger vidare och går djupare med de yogaövningar vi gått igenom under tidigare lektioner. Lektionerna är väl genomtänkta i förväg men jag som lärare lyssnar också till gruppen och dess behov.

Corona: Under den här pandemin är det ett mindre antal deltagare vid varje klass, cirka 8 – 9 deltagare istället för ca 16 som lokalen rymmer. Vi följer folkhälsomyndighetens råd och riktlinjer gällande förhållningssätt vid coronaviruset. På hemsidan under HEM hittar du aktuell information och eventuella förändringar.

Datum & pris

Måndagar 17 augusti – 5 oktober. 8 tillfällen.

Tid: 17.45 – 19.45.

Pris: 1050 kr. 8 tillfällen. Pensionärer (över 65 år) och studenter 10 % rabatt (med CSN kort). Du har missade tillfällen tillgodo även kommande termin.

Lärare: Åsa Larsson

 *Det går även bra att komma med vid redan påbörjad kurs, hör då av dig till Åsa via e – postadressen nedan.

Anmälan via anmälningsformuläret nedan eller via epost till asa@skellefteayogaskola.se, eller sms: 073-1587101

Hör gärna av dig om du har frågor.

Varmt välkommen!


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR