YIN YOGA MED KLANG – LJUDBAD, Lördag 29/2 – Skellefteå Yogaskola

med Åsa Larsson & Ulrika Forsberg

Varmt välkommen till en yogaklass för ökad inre balans och harmoni.

Du får utöva asanas/fysiska positioner med betoning på Yin – den lugna energin i kroppen, tillsammans med klangljud. Klassen avslutas med avslappning till tonerna från olika klanginstrument i ett så kallat ljudbad. Ljudet från klangskålar (även koschi, hangdrum och gong), skapar läkande ljudvibrationer på cellnivå och har en djupt avslappnande påverkan på kroppen och sinnet.

Yoga med betoning på Yin, fokuserar på kroppens yin delar som ben, bindväv, ligament, inre organ och energikanalerna/nadis. En mjuk variant av yoga som passar alla människor och alla kroppar, och är särskilt effektivt för styva och rörliga kroppstyper. Genom att stanna en längre stund i positionerna låter du musklerna slappna av helt och skapar samtidigt ett meditativt sinnestillstånd.

Datum: Lördag 29:e februari. Tid: kl: 14.00 – 15.45

Pris: 250 kr. Plats: Skellefteå Yogaskola. Storgatan 26 (samma hus som Zolos Yogastudio och Lindbergs reklam AB)

För mer information och anmälan: www.skellefteayogaskola.se eller asa@skellefteayogaskola.se, 073 – 158 71 01

Lärare: Åsa Larsson, diplomerad Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige. Ulrika Forsberg, Yogalärare och mi utbildning som klangmassör/Peter Hess Sound massage practitioner och gongmaster.


Läs mer om våra kurser


Här hittar du information om aktuella kurser LÄS MER

Anmäl dig här


Fyll i formuläret och anmäl dig KLICKA HÄR